Back

Dlaczego nasza technologia jest najlepsza? Pianka poliuretanowa vs tradycyjne metody izolacji – ostateczny pojedynek na wady i zalety.

Izolacja termiczna

Pianka PUR:

Ciągłość warstwy piany poliuretanowej chroni przed utratą ciepła zimą, zaś latem szczelna izolacja zapewnia komfort, zatrzymując chłodniejsze powietrze w budynku. Zyskujemy gwarancję, że pokoje na poddaszu nie nagrzeją się, a nawet pozostaną chłodniejsze od niższych pięter.

Tradycyjne formy izolacji:

Miejsca, przez które ciepło ucieka z domu to mostki cieplne (mostki termiczne). Mogą one podnosić nawet o 30 procent zapotrzebowanie budynku na ciepło. Zła instalacja tradycyjnych form izolacji powoduje powstawanie mostków termicznych oraz szczelin, tym samym nie jest ona produktem o wysokiej termoizolacji.

Izolacja akustyczna

Pianka PUR:

Dzięki ciągłej warstwie i doskonałej przyczepności do podłoża, pianka redukuje hałas z zewnątrz, maksymalne uszczelnia oraz zapewnia hermetyczność. Co zostało przetestowane przez naszą firmę w komorze dźwiękoszczelnej, która został stworzona z pianek poliuretanowych.

Po więcej informacji na temat akustyczności odsyłamy do poprzedniego wpisu.

Tradycyjne formy izolacji:

Przy ocieplaniu tradycyjnymi metodami mogą pojawić się mostki termiczne. Przyczyną jest zazwyczaj brak staranności wykonawców podczas montażu ocieplenia. Mostki oraz szpary początkowo są trudne do dostrzeżenia, natomiast problemy zaczynają się dopiero podczas eksploatacji domu, gdy do środka przedostaje się hałas, a koszty ogrzewania rosną.

Paroprzepuszczalność

Pianka PUR:

Podobnie jak tradycyjne materiały pianka PUR jest materiałem ,,oddychającym”. Pianka poliuretanowa ma jednak nad nimi ważną przewagę – choć przepuszcza wilgoć, nie ma skłonności do nasiąkania wodą i nie traci pod jej wpływem swoich izolacyjnych właściwości. Po więcej informacji na temat wilgotności zapraszamy do wpisu, natomiast jeżeli chcą się Państwo dowiedzieć więcej na temat nasiąkliwości odsyłamy do starszego wpisu.

Tradycyjne formy izolacji:

Nie są odporne na wilgoć. W przypadku stałego kontaktu z wodą, lub parą wodną zaczyna rozwijać się w niej pleśń. Mają tendencję do powolnego zmniejszania swojej objętości, co jest przyczyną powstawania mostków cieplnych oraz osuwania się, co w konsekwencji prowadzi do konieczności ich wymiany.

Palność

Pianka PUR:

Nowoczesne poliuretany mają podwyższoną odporność na ogień, a przy zastosowaniu kompleksowej przegrody uzyskują status niepalności BS1, czyli trudno zapalnych. Warstwa piany tworzy termiczną barierę, która ogranicza dostęp tlenu – czyli paliwa dla pożaru. Po więcej informacji na temat palności odsyłamy do innego wpisu.

Tradycyjne formy izolacji:

Tradycyjne formy izolacji jak większość materiałów budowlanych, mają pewien określony stopień palności . Natomiast sznurki zabezpieczające materiały są materiałami łatwopalnymi, które podczas pożaru, po zajęciu się ogniem – pękają i powodują upadek mkateriału, co doprowadza do dopływu powietrza, które wznieca ogień.

Bezpieczeństwo

Pianka PUR:

Produkt ekologiczny. PUR pomaga w poprawie jakości powietrza (produkt oddychający) może zmniejszyć kondensację wilgoci i rozwoju pleśni w ścianach budynku i dachu. Nie pyli. Jest zalecana dla alergików. Jest nieszkodliwa dla środowiska o czym świadczy jej szerokie zastosowanie, o którym piszemy we wpisie: gdzie możemy spotkać poliuretany lub czy poliuretan est bezpieczny?

Tradycyjne formy izolacji:

Pochłaniają wilgoć z powietrza, co znacznie pogarsza ich właściwości izolacyjne. Pyli, może powodować duszności i alergie. Podczas pracy z użyciem tych produktów konieczne jest stosowanie maseczek ochronnych, rękawic i okularów, ponieważ łatwo ulegają wykruszaniu. Ich cząsteczki podrażniają skórę, drogi oddechowe i oczy, nawet kilka dni po kontakcie z nimi.

Czynniki zewnętrzne

Pianka PUR:

Pianka na poddaszu jest mało atrakcyjnym miejscem dla gryzoni. Co więcej dzięki starannemu wypełnieniu wszystkich zakamarków natrysk niweluje wszystkie szczeliny, w których potencjalnie mogłyby znaleźć się szkodniki. Piana jest materiałem nieatrakcyjnym dla kun, o czym mogą się Państwo dowiedzieć we wpisie: o sposobach na pozbycie się kuny.

Tradycyjne formy izolacji:

Nie poleca się ocieplenia tradycyjnymi materiałami poddasza, na którym jest ryzyko zagnieżdżenia się gryzoni. Szczury czy kuny bardzo chętnie zajmą się nich i zniszczą zamontowany system ocieplenia. Tradycyjne materiały do izolacji na poddaszu mogą również chłonąć wilgoć, zwiększając tym samym powstanie grzybów czy pleśni.

Trwałość

Pianka PUR:

Produkt ekonomiczny – raz zaaplikowana pozostanie na swoim miejscu dożywotnio. Metoda pozwala na bardzo dokładne ocieplenie dachu na lata, a ryzyko niepoprawnego pianowania jest praktycznie zerowe. Koszty ocieplenia poddasza pianką poliuretanową w przyszłości zwrócą się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Są Państwo ciekawi jak zachowuje się pianka po 6 latach? Odsyłamy do wpisu jak pianka PUR zachowuje się po 6 latach.

Tradycyjne formy izolacji:

Tradycyjne metody izolacji wypadają szczególnie niekorzystnie przy piance, jeśli porównamy stopień pokrycia powierzchni, szczelność ocieplenia oraz możliwość zagnieżdżenia się gryzoni. Źle zamontowane płyty z materiału mogą się osuwać i tworzyć szczeliny, przez które będzie uciekało ciepłe powietrze. Są więc produktem, który przynosi ryzyko jego wymiany.

Posumowanie

Każda metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. My jednak staraliśmy się uświadomić pewne ważne czynniki, które zawierają oba materiały. Decyzje oczywiście zostawiamy Państwu. Gdyby jednak było Państwu mało zalet pianki PUR, to po więcej odsyłamy do wpisu 10 zalet pianki poliuretanowej.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies