1. Zalecana alergikom
Jest ona nieszkodliwa dla alergików oraz zwierząt, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców. Nie wywołuje reakcji alergicznych, ani duszności. Jest również produktem ekologicznym. PUR pomaga w poprawie jakości powietrza (dzięki oddychającym zdolnością). Może zmniejszyć kondensację wilgoci i rozwoju pleśni w ścianach budynku i dachu. Jest nieszkodliwa dla środowiska, o czym świadczy jej szerokie zastosowanie. Podkreślamy, nie pyli, jest bezpieczna dla alergików.
2. Paroprzepuszczalna i oddychająca
Pianka PUR jest produktem oddychającym natomiast w głównej mierze zależy od jej struktury. Jeśli planujemy ocieplanie pianą PUR, warto wcześniej poznać właściwości paroprzepuszczalne obu rodzajów pianek. Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa charakteryzuje się niską paroprzepuszczalnością – jej struktura stanowi większą barierę dla pary wodnej. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa to natomiast materiał doskonale „oddychający”, który pozwala na swobodne odparowanie wilgoci. Jednocześnie zachowuje duży opor dla przepływu powietrza.
Podobnie jak wełna jest materiałem ,,oddychającym”. Pianka ma jednak nad wełną tę przewagę, że choć przepuszcza wilgoć, nie ma skłonności do nasiąkania wodą. Dodatkowo nie traci pod jej wpływem swoich izolacyjnych właściwości. Więcej na temat półprzepuszczalności pianki znajdą Państwo w wpisie: https://jetpur.pl/czy-pianka-pur-nasiaka-woda/
3. Szczelna i bez mostków termicznych
Przy jej użyciu nie występują mostki termiczne, co zapewnia jej struktura i inne właściwości. Jest to niezwykle istotna zaleta, ponieważ przez mostki termiczne może uciekać naprawdę dużo ciepła, co zwiększa koszty ogrzewania domu. Doskonała izolacyjność, która sprawia, że nie trzeba stosować zbyt grubej warstwy pianki, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.
4. Oszczędność czasu i pieniędzy
Jak wiadomo czas to pieniądz. Może być bardzo szybko położona, dzięki czemu oszczędza się sporo czasu i ocieplanie nie opóźnia innych prac budowlanych lub remontowych. 1000 m2 pianki można położyć nawet w jeden dzień roboczy. W przeciwieństwie do tradycyjnych form ocieplania, których montaż tej samej powierzchni zająłby kilka do kilkunastu dni dłużej.
5. Ekonomiczna
Koszty inwestycji szybko się zwracają. Dzięki temu, że pianka charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością i znacznie obniża koszty ogrzewania już od pierwszego sezonu grzewczego. Przez długie lata zachowuje swoje właściwości. Oznacza to, że nawet po kilkudziesięciu latach pianka będzie nadal świetnie izolować przed zimnem i wilgocią. Bez konieczności jej wymiany, a tym samym kosztów wymiany starej izolacji, jej utylizacji i transportu, a także położenia nowej. Lepiej wydawać pieniądze raz, a dobrze.
6. Niski współczynnik przewodzenia ciepła
Niska Lambda, dzięki czemu znacznie skuteczniej izoluje pomieszczenie od temperatury zewnętrznej o każdej porze roku. Ciągłość piany poliuretanowej chroni przed utratą ciepła zimą, zaś latem szczelna izolacja zapewnia komfort zatrzymując chłodniejsze powietrze w budynku. Zyskujemy gwarancję, że pokoje na poddaszu nie nagrzewają się, a nawet pozostają chłodniejsze od niższych pięter. Przez długie lata zachowuje swoje właściwości, co oznacza że nawet po kilkudziesięciu latach pianka będzie nadal świetnie izolować przed zimnem i wilgocią.
7. Ekologiczna
Sama pianka jest obojętna dla środowiska i otoczenia. Natomiast przy jej produkcji zużywane jest mniej wody i energii, w porównaniu do tradycyjnych form izolacji. Pianki poliuretanowe są wykorzystywane przy budowie uli dla pszczół, w mebli, sztucznych organów, ubrań, zabawek, mat i materacy oraz przemyśle samochodowym, gdzie wykonuje się z nich siedziska i deskę rozdzielczą.
Jest również ekologiczna ponieważ, coraz częściej wykonywana jest z produktów pochodzących z recyklingu. Do jej produkcji zużywa się mnie wody, w porównaniu do tradycyjnych form izolacji, jej montaż produkuje niewielką ilość odpadów. Dodatkowo na przestrzeni lat nie stwarza konieczności jej wymiany i utylizacji, co również wiąże się z produkcją odpadów. Raz zaaplikowana pozostaje na sowim miejscu. Przy tym wszystkim obniża ona koszty ogrzewania o 30%.
8. Doskonale izoluje dom
Dzięki idealnej przyczepności do każdej nawierzchni, można stosować ją na różnych typach blachy, podłożu drewnianym, cemencie i betonie oraz na praktycznie każdej innej powierzchni. Dodatkowo izoluje nasze mieszkanie od dzięków z zewnątrz. Wszystko to dzięki ciągłej warstwie i doskonałej przyczepności do podłoża, pianka redukuje hałas z zewnątrz, maksymalnie uszczelnia oraz zapewnia hermetyczność. Co zostało przetestowane przez naszą firmę w komorze dźwiękoszczelnej, która została stworzona z pianki poliuretanowej. Do sprawdzenia na: https://www.facebook.com/159568904512579/photos/a.376600579476076/936029400199855/
9. Odporna ma wpływ zewnętrznych czynników
Jest odporna na wpływ czynników otoczenia dzięki czemu bez względu na poziom wilgotności oraz temperaturę piana PUR zachowuje swoje właściwości. W przypadku ocieplania domu tradycyjnymi formami izolacji wydajność materiałów znacznie się obniża wraz ze wzrostem wilgotności powietrza lub spadkiem temperatury. Jest odporna na działanie rozpuszczalników i chemikaliów, dzięki czemu izolacja jest naprawdę odporna i bardzo trudno jest ją uszkodzić. Jest odporna na działanie grzybów, pleśni oraz szkodników i gryzoni – pianka jest nieatrakcyjna dla kun.
Rozwijać temat kun. Pianka na poddaszu jest mało atrakcyjnym miejscem dla gryzoni. Co więcej dzięki starannemu wypełnieniu wszystkich zakamarków, natrysk niweluje wszystkie szczeliny, w których potencjalnie mogłyby znaleźć się szkodniki. Piana jest materiałem nieatrakcyjnym dla kun. Ww przeciwieństwie do tradycyjnych form izolacji, w których owe szkodniki tworzą gniazda, a dzięki jej strukturze mają okazję załagodzić swoje swędzenie skórne. Drążenie w pianie tuneli jest po pierwsze nieprzyjemne dla kun (odstrasza ich dźwięk). Po drugie twarda i zwięzła powłoka piany jest utrudnieniem podczas formowania tuneli. Więcej na temat radzenia sobie z niechcianym gościem na naszym poddaszu zajdziecie Państwo tu: https://jetpur.pl/kuna-na-poddaszu-skuteczny-sposob-na-pozbycie-sie-kuny-z-poddasza/
10. Bezpieczna i trwała
Sztywna i jednolita struktura dodatkowo wzmacnia konstrukcję. Dzięki czemu budynek jest nie tylko dobrze izolowany, ale także dodatkowo podtrzymywany przez warstwę piany. Pianka zamkniętokmórkowa jest twarda i sztywna, dzięki czemu po wykonaniu izolacji śmiało można po niej chodzić. Natomiast otwartokomórkowa jest bardzo lekka, dzięki czemu nie obciąża dodatkowo konstrukcji budynku i nie osłabia jej. Minimalna gwarancja producenta na nasze produkty wynosi 25 lat.
Mówić o bezpieczeństwie należy również wspomnieć o jej podwyższonej odporności na ogień. Przy zastosowaniu kompleksowej przegrody, nowoczesne poliuretany zyskują status niepalności BS1, czyli trudno zapalnych. Warstwa piany tworzy termiczną barierę, która ogranicza dostęp tlenu – czyli paliwa dla pożaru. Więcej do poczytania na ten temat pod linkiem: https://jetpur.pl/czy-piana-pur-jest-palna-co-z-ta-palnoscia-odpowiadamy/
Podsumowanie
Jak sami Państwo widzą pianka PUR jest materiałem nowoczesnym i niezwodnym, którego zalety oraz działanie potwierdzają się na licznych inwestycjach.