Back

Porównanie kosztów ogrzewanie przy domach z PUR i tradycyjnych form izolacji.

Zła izolacja termiczna naszego domu, może podnieść rachunki za ogrzewanie nawet do 30-40%. Najwięcej ciepła ucieka przez dach. Warto więc zainwestować w odpowiednią izolację cieplną. Po to aby w przyszłości zwróciła się w postaci mniejszych rachunków, za prąd, gaz lub innych paliw. Zapoznajcie się Państwo z naszym najnowszym wpisem i zobaczcie jak zabezpieczenie dachu, okien i drzwi, ścian oraz fundamentów – pianką poliuretanową wpłynie na izolację termiczną budynku.

Koszty ogrzewania domu w 2021 roku

Średni koszt ogrzewania standardowego domu z zapotrzebowaniem na ciepło 100 kWh/m2 o powierzchni 150m2 to około 2500 zł w skali roku. Oczywiście to tylko średnia cena. Ponieważ w tej kalkulacji biorą udział takie zmienne jak metraż – im większy tym większe rachunki. Rodzaj ogrzewania – najpopularniejszym wciąż jest węgiel. Rodzaj domu, czy to jest dom pasywny z średnim zużyciem 15kWh/m2. A może stary dom, ze starym ociepleniem, który może zużywać nawet 150kWh/m2. Do tego dochodzą sprawy indywidualne, ponieważ każdemu z nas odpowiada inna temperatura w domu. Jedni wolą podkręcić termometr do 24°C, a inni przebywać w mniej ciepłym pomieszczeniu z temperaturą 19°C. A na dodatek zima zimie nierówna, ponieważ podczas cieplejszej zimy za ogrzewanie zapłacimy mniej niż podczas zim stulecia.

Izolacja dachu a ogrzewanie domu

Na ciepło w domu wpływa kilka czynników, ale przede wszystkim dobra i szczelna izolacja. Przez dach ucieka od 15 – do 30% ciepła z naszego mieszkania. Wszystko za sprawą mostków termicznych, które powstają gdy zdecydujemy się na tradycyjne formy izolacji. Natomiast pian PUR natryskiwana jest bezpośrednio na drewnianą konstrukcję dachu. Co to daje? Po pierwsze, cały dach dwuspadowy można ocieplić nawet w jeden dzień, dzięki czemu zyskujemy czas. Po drugie, taki montaż całkowicie eliminuje mostki termiczne w dachu, dzięki czemu uzyskujemy całkowicie bezkominowy szef termoizolacyjny. Na koniec pianka rozprowadzana jest po całej powierzchni dachu równomiernie, bez konieczności tworzenia jakichkolwiek łączeń pomiędzy elementami izolacyjnymi. Co więcej pianka jest w stanie dotrzeć w każdą szczelinę.

W przypadku zastosowania wełny mineralnej, układamy ją między krokwiami. Gdzie to na styku jednego materiału z drugim mogą wystąpić z czasem mostki termiczne. Ich brak jest zależny od jakości wykonania prac, a nie samego materiału. Więc mamy tutaj czynnik ludzki, który może wpłynąć niekorzystnie na jakość ocieplenia domu. Tak więc wybór odpowiedniej izolacji równa się zminimalizowaniu strat ciepła zimą, a także latem, kiedy to nie musimy się wspomagać klimatyzacją. Pianka PUR zapewnia komfort termiczny latem, a także obniżenie rachunków zimą.

Doszczelnienie okien i drzwi

Dobrze doszczelnione drzwi i okna, mają ogromy wpływ na zminimalizowanie strat energii cieplnej. W największym stopniu przyczyną straty ciepła jest przenikalność cieplna, której można zaradzić już na etapie budowy. Jak temu zaradzić? Używając dobrych materiałów do uszczelniania. Jednak gdy etap budowy jest już dawno za Państwem, wtedy polecamy poszukać nieszczelności w stanie uszczelek. Jeżeli są one w złym stanie należy bezzwłocznie je wymienić. Natomiast jeżeli stan uszczelek pozwala jeszcze na ich dalszą eksplantację, to wystarczy je 1-2 razy w roku natłuścić. Ramy okien i parapetów to także miejsce, przez które ucieka ciepłe powietrze. Do ich naprawy przyda się pianka montażowa, którą można w sposób łatwy i precyzyjny uzupełnić szczeliny. W najgorszym wypadku może okazać się, że konieczna będzie wymiana całych okien lub drzwi.

Izolacja ścian

Kolejnym powodem dlaczego mogą Państwo tracić ciepło jest złe cieplnie ścian zewnętrznych. Ocieplanie ścian pianką poliuretanowa można wykonać tak na zewnętrznych ścianach jak i wewnętrznych. Wykonanie izolacji pianką PUR jest niezwykle ekonomiczne i skuteczne. Wykonują je Państwo właściwie raz w ciągu życia budynku, na co dostają minimalną gwarancję 25 lat od producenta. Pianka nie obsuwa się, nie ulega degradacji czy przemianom chemicznym. To inwestycja na lata, która już w ciągu kilku sezonów grzewczych z pewnością zwróci się w rachunkach za ogrzewanie.

Szczelna piwnica i fundamenty

Niebagatelna znaczenie w ocieplaniu domu mają również fundamenty i niedocieplona piwnica. Dolne powierzchnie domu narażone są bardzo często także na zawilgocenia. Dlatego, jeżeli są Państwo na etapie budowy, bądź ocieplania domu, polecamy wziąć pod uwagę izolację fundamentów pianką poliuretanowa zamkniętokomórkowa. Dzięki niej zyskują Państwo gwarancję na skuteczne ocieplenie, uszczelnienie i ochronę przed wodą i wilgocią. Piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa to zyskanie hydroizolacji oraz termo za jednym razem.

Podsumowanie


Czym jest dobra izolacja budynku? To podniesienie szczelności budynków oraz polepszenie parametrów izolacyjnych ścian zewnętrznych i fundamentów. To także zminimalizowanie obecności mostków termicznych podczas pracy nad izolacją dachu. Na koniec to również porządne uczelniane okien i drzwi. W tym momencie na rynku budowlanym najlepszą izolacyjnością pochwalić może się właśnie pinka PUR, której użycie gwarantuje zmniejszenie kosztów ogrzewania. A także komfort cieplny latem i zimą. Po zastosowaniu piany PUR gwarantujemy, że Państwa piece będą włączane sporadycznie. Natomiast klimatyzacja podczas największych upałów nie będzie już tak potrzebna.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies