Back

Zapach pianki PUR – czy pianka śmierdzi ?

W polskim budownictwie pianki na szerszą skalę stosuje się od niedawna, stąd dość sporo jest obaw o właściwości i bezpieczeństwo tego produktu. Wszystkich mitów na temat pianki obalić nie sposób, ale dziś znów bierzemy na tapetę kolejną wątpliwość. 

Czy podczas natrysku pianki PUR wydziela się nieprzyjemny zapach?

Otóż musimy powiedzieć, że tak. Do tego wdychanie pianki podczas natrysku jest szkodliwe. Podczas jej aplikacji konieczne jest założenie maski, która ochroni oczy oraz drogi oddechowe. W pracy technika natryskowego zasady BHP są niezwykle ważne, a w naszej firmie przestrzegamy ich wyjątkowo mocno. 

cena pianki pur

Powstaje więc pytanie jak ma się do tego fakt, że pianka PUR jest produktem bezpiecznym? Otóż po aplikacji i w dalszym okresie czasu, pianka PUR jest produktem całkowicie bezpiecznym i obojętnym dla środowiska. Nie pyli, nie powoduje alergii, a wręcz jest zalecana dla alergików. Nie wydziela zapachu. Testowano ją z powodzeniem nawet w pszczelich ulach, które zostały wykonane z poliuretanu. Warto przeczytać o tym więcej na naszym blogu: czy pianka PUR jest bezpieczna?

ule z poliuretanu

Musimy również wspomnieć, że w przypadku tradycyjnych form izolacji, podczas pracy z tymi produktami należy uważać. Ponieważ produkty te szkodzą zdrowie, kaleczą, a przebywanie w pomieszczeniu, które zostało zaizolowane przez ten materiał, może doprowadzić do duszności, alergii, swędzenia skóry. Nawet po kilku dniach od aplikacji.

Zapach pianki PUR kilka dni po natrysku

Czy zapach pianki PUR może być nieprzyjemny nawet kilka dni po natrysku? Również musimy odpowiedzieć, że tak. Wynikać może to z dwóch powodów. Zacznijmy od tego, że nasza piana do izolacji składa się z związków chemicznych takich jak: polioli oraz izocyjan. I wynikiem brzydkiego zapachu może być, po pierwsze, ich niewłaściwe połączenie w złych proporcjach. Lub drugi powód, to gdy do natrysku użyty jest niewłaściwy sprzęt. 

W obu przypadkach jest to raczej czynnik ludzki, który nie może i nie zdarza się firmą z doświadczeniem. W naszej siedmioletniej działalności, nie odnotowaliśmy ani jednego podobnego przypadku, nie mówiąc już o tym, że żaden nasz inwestor nie złożył nam nigdy reklamacji. 

Co do drugiego powodu, przez który może wyniknąć dana sytuacja, czyli niesprawnej maszyny, to tu również uspokajamy. Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt do natrysku dostępny na rynku. A dodatkowo regularnie przeprowadzamy ich konserwacje.  

Na potwierdzenie naszych słów, możemy Państwu przedstawić argument, w postaci naszej galerii prac. Pewnie zastanawiają się teraz Państwo, jak zdjęcia naszych robót, mogą nam coś ‘’powiedzieć’’ o zapachu? Otóż nasze prace wykonane są w sposób staranny i estetyczny, co widać na załączonych zdjęciach. Pianka położona jest w sposób równomierny, nie kruszy się, na powierzchni nie zaobserwują Państwo żadnych szczelin, a na dodatek barwa piany jest właściwa dla dobrze zaaplikowanej piany. Po pracach można zatem dużo wywnioskować, i choć nie poczujemy zapachu, to proszę nam wierzyć, estetycznie położna izolacja, nie może być niewłaściwie wymieszana i śmierdzieć. 

Właściwości piany PUR podczas natrysku

Jeżeli więc połączenie składników pianki PUR zostanie prawidłowo wykonane, to nie istnieje możliwość, że nieprzyjemny zapach się utrzyma dłużej niż kilka godzin. Producent piany zalecają aby nie przebywać w pomieszczeniu gdzie została ona świeżo zaaplikowana przez 12 do 48h. Jednak po tym czasie pomieszczenie jest w 100% zdatne do użytku. Podkreślamy, że po natrysku pianki można mieszkać w pomieszczeniu gdzie był prowadzony natrysk. A nawet trzeba 😉 ponieważ takie pomieszczenia posiadają podwyższony komfort termiczny. Ta rozbieżność czasowa zależy do samego produktu, warunków atmosferycznych, dostępu do świeżego powietrza i możliwości wietrzenia budynku. Po takim czasie zapach z całą pewnością nie będzie już wyczuwalny. 

Z naszego doświadczenia wiemy, że w przeciągu dziesięciu minut pianka jest w stanie wyschnąć i zniwelować nieprzyjemny zapach. Wynika to z faktu, że pianka podczas aplikacji przechodzi przez trzy etapy:

  1. lepkości – trwa to kilka sekund w trakcie aplikacji, wtedy to doskonale przyczepia się do podłoża,
  2. rozrostu – to również proces, który nie zajmuje wiele czasu, wtedy to pianka zwiększa swoją objętość, dostając się do każdej szczeliny, 
  3. zamykanie – czyli utwardzanie się, trwa to kilka minut, po tym procesie, pianka przeważnie pozbywa się też nieprzyjemnego zapachu. 

Po ostatnim etapie wykonywanie kolejnych prac nie jest niczym niebezpiecznym, gdy pomieszczenie jest dobrze wentylowane i wietrzone. Choć oczywiście lepiej jest zastosować się do wytycznych z karty technicznej produktu mówiącej, że należy wietrzyć powietrze przez około 24h. 

Podsumowanie

Czy zapach pianki PUR jest szkodliwy – tak, podczas aplikacji. Dlatego technicy natryskowi używają masek. Natomiast już nawet po 10 minutach od aplikacji i stwardnieniu pianki zapach przestaje być wyraźny. Dodatkowo po wywietrzeniu i odczekaniu 24h poliuretan przestaje być groźny, a jego zapach z całą pewnością nie będzie już odczuwalny. 

Zdarzają się przypadki kiedy to wietrzeniu zapach nadal się utrzymuje lecz jest to wynikiem zastosowania niewłaściwych proporcji składników bazowych przy natrysku. Lecz taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy natryskiem zajmuje się niedoświadczona firma. 

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies