Back

Czy poliuretan jest bezpieczny?

O tym, że pianka poliuretanowa jest produktem innowacyjny wie chyba już każdy. Natomiast bardzo często pojawia się pytanie dotyczące toksyczności i wpływu poliuretanu na zdrowie człowieka. W skrócie, w wyniku procesu chemicznego powstaje całkowicie obojętna i bezpieczna dla człowieka i środowiska pianka z poliuretanu. Jeżeli posiada ona odpowiednie badania i certyfikaty oraz jest produkowana zgodnie z obowiązującymi normami, to nie mamy się czego obawiać. Warto podczas wyboru ekipy zajmującej się termoizolacją (nie tylko piany) sprawdzić ją pod kątem posiadanych certyfikatów i autoryzacji. 

W naszej firmie pracujemy tylko na certyfikowanych produktach, prosto od producentów pian. Ważne jest dla nas aby wprowadzony na rynek produkt był wysokiej jakości. Zdajemy sobe sprawę, że jesteśy społeczeństwem coraz bardziej wymagającym i świadomym, które coraz większą wagę przywiązuje do tego co kupuje. Jesteśmy w stanie zapłacić większą cenę, w porównaniu do lat wcześniejszych, za produkt lepszej jakości. Biorąc to wszystko pod uwagę, z pewnym triumfem donosimy, że zostaliśmy dumnymi wspólnikami firmy Crossin®, która współpracuje tylko z 17 wykonawcami na terenie całego kraju. Crossin® zajmuje się produkcją izolacji poliuretanowych, które sprostają wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów. 

Skuteczne rozwiązanie dla alergików

Aby jeszcze bardziej podkreślić fakt, że piana PUR jest bezpieczna dla ludzi, a dla alergików i astmatyków polecana szczególnie (przez fakt, że jest materiałem niepylącym) trzeba sobie zdać sprawę z jej wielu pozytywnych cech. Otóż potwierdzone jest, że izolacja z pianki poliuretanowej nie niesie negatywnych konsekwencji dla zdrowia domowników, ponieważ:

  1. nie stanowi gruntu do rozwoju pleśni i bakterii,
  2. nie emituje toksyn ani obcych zapachów,
  3. nie stanowi pożywki dla owadów,
  4. nie zawiera włókien niebezpiecznych dla układu oddechowego, 
  5. nie wchłania wilgoci, 
  6. nie wchłania kurzu ani brudu.

Kombinezony niczym ze stacji badawczej

Po aplikacji poliuretan pozostaje obojętny w ciągu całego cyklu eksploatacji budynku i nie generuje szkodliwych emisji. Skąd zatem bierze się tyle pytań i obaw o jego toksyczność? Niepokój tworzy widok techników natryskowych ubranych w odzież ochronną. Otóż podczas procesu natryskiwania zachodzi reakcja chemiczna, z tego też względu profesjonalni wykonawcy stosują sprzęt ochronny. Zatem jest to widok profesjonalnego podejścia oraz faktu, że aplikatorzy nie lekceważą zasad BHP. Po zakończeniu pracy ekipy natryskowej zaleca się jedynie dwudniowe wietrzenie izolowanego pomieszczenia, żeby po tym czasie dożywotnio zapomnieć o temacie termoizolacji naszego budynku. 

Kuna na poddaszu – mamy rozwiązanie

Pianki poliuretanowe są nieszkodliwe dla ludzi, o czym świadczy ich wszechstronne zastosowanie oraz obecność na każdym kroku. Przykładowo stworzone są z niej specjalistyczne materace dla wspomnianych już alergików. Dodatkowym zabezpieczeniem dla uczulonych, jest fakt, że pianka na poddasze jest mało atrakcyjnym pożywieniem dla gryzoni. Co więcej, dzięki starannym wypełnieniu wszystkich zakamarków pianka poliuretanowa niweluje wąskie szczeliny, w których potencjalnie mogłyby zagnieździć się kuny i szczury. Niestety, ale wszystkie małe futrzaste zwierzątka są nośnikami świerzbu, czyli choroby skóry. Dlatego też na swoje norki wybierają poddasza ocieplenie tradycyjnymi formami izolacji. Tam też mogą załagodzić swoje swędzenie, ocierając się o szorstki materiał. 

Znajomy widok? Znamy rozwiązanie – najlepsze jest wcześniejsze zapobieganie poprzez natrysk piany PUR.

Dość ciekawym faktem jest to, że kuny na swoim terytorium potrafią zrobić kilka kryjówek. Pomijając ich skórne problemy, to bardzo higieniczne zwierzątka, ponieważ swoje cele fizjologiczne, żywieniowe oraz prokreacyjne załatwiają w innym miejscu. Tworząc tym samym na połaci naszego dachu kilka dziur połączonych ze sobą tunelami. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wcześniejsze zapobieganie. Natrysk piany PUR gwarantuje, że w zakamarkach naszego poddasza, żadne zwierzątko nie urządzi sobie gniazdka. Dzięki poliuretanom każdy może szczęśliwie żyć w swoim naturalnym środowisku, nie wchodząc sobie w drogę. 

Ule z poliuretanu

Kolejnym przykładem obcowania natury i PUR są ule wykonane z poliuretanu. Pszczoły wiedzą co zdrowe, ponieważ z badań przeprowadzonych w 2013 roku dowiadujemy się, że ule z poliuretanu pozytywnie działają na pszczoły które są niezwykle delikatnymi owadami. To na dodatek owady w nim były bardziej pracowite, produkowały więcej miodu, a królowe matki bardziej płodne. Ule z poliuretanu są trwałe i doskonale izolujące termicznie, co więcej nie szkodzą pszczołom.   

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Bezpieczeństwo to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Oczywiście przykładów na występowanie poliuretanów w naszym codziennym życiu, począwszy od ubrań, sprzętu AGD, samochodów, foteli czy sprzętu medycznego, można byłoby wymieniać jeszcze wiele. Jednak najważniejszą sprawą jest zdrowie i bezpieczeństwo, a to pianki poliuretanowe zapewniają na najwyższym poziomie.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies