Back

Poliuretany ratują nam życie – branża medyczna.

Ślachetny poliuretanie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż Cię zabraknie. W taki oto sposób zaczynamy kolejny wpis, parafrazą fraszki Jana Kochanowskiego ,,Zdrowie”. Chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na powszechność poliuretanów (w skrócie PUR) oraz ich kluczowej roli w tworzeniu bardziej wygodnego, komfortowego i bezpiecznego życia, a także budowania naszej sprawności fizycznej i psychicznej.

Silne powiązanie poliuretanów z medycyną. 

W XIX wieku miały miejsce dwa wydarzenia, które odegrały w historii świata niebagatelne znaczenie. Mowa tu o rewolucji związanej z rozwojem medycyny i przestrzeganiem higieny, oraz odkryciem przez niemieckiego chemika Otto Bayer’a wraz z zespołem – poliuretanów. Niesamowite jak niemal 100 lat później, te dwie branże zaczęły ze sobą współgrać i przenikać się. Dziś niemal niemożliwy wydaje się dalszy rozwój medycyny bez obecności tych surowców. 

1952 rok, Otto Bayer demonstruje swój wynalazek: Polyurethan.

Poliuretan jako lek?

Znacząca ewolucja branży medycznej miała miejsce gdy odkryto, że właściwości poliuretanów świetnie sprawdzą się w farmacji biomedycznej. Okazuje się, że związki PUR mogą przyjąć postać nowoczesnych substancji medycznych, służących do transportu leków, a także jako systemy terapeutyczne. Dzięki PUR możliwe jest także zmniejszenie skutków ubocznych stosowania leków oraz ogólnej ich szkodliwości dla organizmu. 

Miękka, odporna, wytrzymała

Odporność na wysokie temperatury, ścieranie, a także na wilgoć, to kolejne właściwości poliuretanów, które wpłynęły na branżę medyczną. Wspomniane cechy dają duży, fizyczny komfort osobom jeżdżącym na wózku inwalidzkim. Części wózka, takie jak podłokietniki, zagłówki, podpory boczne i siedziska toaletowe są wykonane z materiałów PUR. Takie rozwiązanie oprócz wygody korzystania, pozwala na łatwiejsze utrzymanie w czystości medycznego sprzętu.  

Gdzie jeszcze znajdziemy wszechobecną pianę?

Skoro jesteśmy przy komfortowych i miękkich piankach, warto zaznaczyć, że odnajdziemy je na wielu stołach operacyjnych, łóżkach szpitalnych oraz materacach przeciwodleżynowych. Ważne jest, aby osobom spędzających wiele dni w pozycji leżącej, zapewnić jak największą wygodę. Dodatkowo należy wspomnieć, że wiele klocków i wałków rehabilitacyjnych wykonanych jest również z piany PUR.

Dzięki swoim uniwersalnością poliuretany służą nam na każdym kroku, na przykład gdy kładziemy się do łóżka (materac).

Serce z PUR

Medycyna jest obszarem o dużej szerokości tematycznej. Dlatego tak ważne jest, aby różne jej działy współpracowały ze sobą. Przykładowo specjaliści zajmujący się modernizacją sprzętu medycznego, takiego jak wózki, stoły operacyjne lub klocki do rehabilitacji, współdziałali z inżynierami biomedycznymi, którzy koncentrują się na człowieku. Ciągłe ulepszanie sprzętu medycznego, konieczne jest do lepszego i skuteczniejszego leczenia ludzi. 

Przykładem łączącym sprzęt medyczny oraz ratowanie życia jest produkcja implantów z poliuretanów. Wykorzystuje się je w celu produkcji sztucznych narządów mogących zastąpić utracone lub uszkodzone organy. Ich różnorodność i mnogie możliwości zastosowania, od przeszczepów skóry po bardziej skomplikowane narządy takie jak serce, sytuuje je w ścisłym centrum zainteresowania badań biomedycznych.

Antystresowy gniotek

Zdrowie to nie tylko sztuczne organy i leki, ale także dobra kondycja psychiczna. Wiele problemów ze zdrowiem psychicznym zaczyna się od podwyższonego poziomu stresu. Aby temu zaradzić zaleca się codzienne ugniatanie gąbek antystresowych, które wykonane są z piany PUR. Oprócz ich zbawiennego wpływu na nasze samopoczucie, przyczyniają się także do poprawienia kondycji naszych nadgarstków. Niestety od ciągłej pracy przy komputerze, nasze kończyny są często przeciążone i nierozciągnięte. Kilkuminutowe ugniatanie pianki czyni cuda. 

My już przeciwdziałamy stresowi. Kto chciałby taki antystresowy domek? Napisz do nas, żeby otrzymać gniotka.

Zmęczony to wskakuj na poliuretanową matę

Na koniec, w myśl zasady w zdrowym ciele zdrowy duch, zachęcamy wszystkich do wskoczenia na matę do jogi. Maty do ćwiczeń wykonane są z silnego i elastycznego poliuretanu, który po raz kolejny pomaga nam w dbaniu o zdrowie. Codzienne rozciąganie i koncentrowanie się na oddechu ma niepodważalnie pozytywne skutki, dla naszego organizmu. 

Obiecująca przyszłość

Należy się spodziewać, że badania nad poliuretanami przyniosą nam w przyszłości większy rozwój technologii medycznej, farmacji oraz chemii medycznej. Liczba prac badawczych nad poliuretanami stale rośnie. Dzięki ich wytrzymałości, twardości, elastyczności i neutralności dla ludzkiego organizmu oraz wielu innych właściwościom mechanicznym można stwierdzić, że materiał ten jest stosowany w sytuacjach ratujących zdrowie i życie. 

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies