Back

Czy drewno próchnieje pod pianą? Piana PUR, a wilgotność.

Pianka PUR jest produktem o rewelacyjnych zdolnościach termicznych, które są zasługą niezwykle szczelnej metody natrysku. I tu pojawia się wątpliwość, czy skoro pianka jest tak szczelnym produktem, to czy zakryte pod nią suche drewno nie butwieje przez brak możliwości ”dychania”?

Już wyjaśniamy. W przypadku izolacji poddaszy pianą otwartokomórkową, która jest pianą paroprzepuszczalną, zjawisko butwienia krokwi nie występuje, ponieważ piana pozwala drewnu „oddychać”, a także przepuszcza wilgoć i parę wodną. Dzięki temu nie blokuje wymiany wilgoci, a elementy drewniane mają możliwość „oddychania”. Biorąc pod uwagę właściwości piany wykorzystywanej do izolacji, to ma ona paroprzepuszczalność na poziomie drewna.

A wszystko to dzięki jej strukturze złożonej z pęcherzyków powietrza, bo jak sama nazwa wskazuje komórki powietrza są otwarte. Pianka ta posiada mniejszą gęstość produktu w przeciwieństwie od zamkniętejkomórki. O czym więcej mogą Państwo poczytać na blogu: https://jetpur.pl/jaka-jest-roznica-pomiedzy-pianka-otwarto-komorkowa-a-zamknieto-komorkowa/.

Wilgotność drewna, a pianka PUR

Jak mogli Państwo wyżej przeczytać, stanowczo zaprzeczyliśmy jakoby z drewnem mogło się coś niedobrego dziać pod pianką. Podtrzymujemy to stwierdzenie, ale należy wspomnieć, że drewno nie mam prawa próchnieć pod pianką w przypadku poprawnej aplikacji. Jednak w sytuacji gdy natrysk został wykonany wbrew zaleceniom producenta, może dojść do ewentualnego uszkodzenia więźby bądź innych elementów drewnianych. Taka sytuacja może mieć miejsce gdy wilgotność drewna przekracza pewnie procent, a mimo to został wykonany natrysk.

Pianowanie poddaszy jaka wilgotność?

Dlatego podkreślamy, przed przystąpieniem do prac montażowych nad wyraz istotnym czynnikiem jest sprawdzenie wilgotności więźby dachowej. Konstrukcja dachu musi bowiem być wolna od wilgoci. Nie można ocieplać dachu pianką poliuretanową w przypadku, gdy wilgotność drewna przekracza 18%.

Niewłaściwa aplikacja pianki PUR sprawi, że dom nie będzie należycie zaizolowany, jak również może ona negatywnie wpłynąć na jego elementy drewniane. Przez wzgląd na powyższe, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór firmy ocieplającej poddasza.

Sprawdzanie wilgotności drewna przed pianowaniem

Firma JETPUR świadcząca usługi z zakresu aplikacji pianki poliuretanowej, przed przystąpieniem do prac dokładnie sprawdza podłoże aplikacji. Mówiąc to mamy na myśli, że nie tylko za pomocą profesjonalnego miernika wilgotności sprawdzamy, czy drewno nadaje się do natrysku. Ale również doradzamy wybór odpowiedniego produktu, o najlepszych właściwościach, dobrany do rodzaju i otoczenia budynku. Dokonujemy dokładnych pomiarów, a także podwykonawczych pomiarów kamerą termowizyjną, która potwierdza rewelacyjne właściwości piany.

Chcąc wykonać usługę najlepiej, w wielu przypadkach staramy się aby wilgotność drewna była jeszczeż niższa niż ogólnie przyjęta norma – 18%. Do tego celu używamy nagrzewaczy powietrza, które ocieplają pomieszczenie, a tym samym zmieszają poziom wilgotności. Taki nagrzewacz potrafi zebrać z budynku znaczącą ilość wody, podczas jednego dnia.

Podsumowanie

Trzeba jasno powiedzieć, że pianka PUR nie powoduje butwienia drewna, a suche elementy drewniane, szczelnie otulone izolacją natryskową, nie będą próchnieć. Należy jednak pamiętać o zasadzie natryskiwania na drewniane elementy o wilgotności mniejszej niż 18%. Zdarzają się takie sytuacje, gdzie ta zasada nie jest przestrzegana, co może doprowadzić do niespełnienia przez piankę swoich właściwości termoizolacyjnych.

Jeśli jednak zatrudni się odpowiednio wyspecjalizowaną ekipę do aplikacji izolacji natryskowej , to ocieplenie dachu będzie całkowicie bezpieczne. Dlatego pracownik naszej firmy zawsze wyposażony jest w sprzęt do mierzenia wilgotności.

Co więcej, stosowanie pianki ma również pozytywne oddziaływanie, bowiem w wielu przypadkach szczelna struktura pianki, stworzyła swego rodzaju barierę, która ochroniła konstrukcję przed działaniem wielu negatywnych czynników, jak wilgoć, której następstwem jest pieśń. Dodatkowo stwierdzono wiele przypadków, kiedy to poziom wilgotności drewna uległ zmniejszeniu, po tym jak została dokonana izolacja z piany PUR.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies