Back

Amerykanie już dawno przekonali się do rewelacyjnych zdolności piany PUR – sprawdźcie dlaczego.

Zwykłe metody ocieplenia wciąż pozostają najpopularniejszym wyborem podczas izolacji polskich mieszkania. Wynika to z faktu, że nowoczesna technologia pianki PUR wiąż pozostaje mniej rozpowszechniona. Tradycyjnym metodami izolacji ocieplali nasi dziadkowie, ojcowie, a w końcu my sami. Dlaczego? Bo nikt nam nie powiedział, że można inaczej. Jednak musimy przyznać, że branża cały czas się rozwija. A pianka PUR jako materiał izolacyjny zyskuje coraz szerszą rzesze fanów.

Często bywa tak, że pod rozmowie z kierownikiem budowy, inwestorzy dowiadują się o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, barierze przeciwwilgociowej i akustycznej oraz zachowania czystości powietrza – piany PUR. Po czym rezygnują z pomysłu ocieplania mieszkania standardowymi formami izolacji, zastępując je izolacją z poliuretanu. Co doskonale ilustruje przykład, naszego ostatniego inwestora. Który to tym jak dowiedział się, że istnieje taka metoda izolacji jak piana PUR, natychmiastowo zrezygnował ze swojego pierwszego zakupu.

Jedno zdjęcie wyraża więcej niż 1000 słów.

Piana PUR – skuteczne rozwiązanie na rynek amerykański

Sprawa z izolacją domów, wygląda nieco inaczej za Oceanem Atlantyckim, gdzie Jankesi już dawno docenili rewelacyjne zdolności piany PUR. Amerykanie pokochali technologię piany poliuretanowej. Głównie za jej właściwości zabezpieczające, ale też energooszczędność, mniejsze zużycia surowców naturalnych, czy nawet przyjazny wpływ na środowisko.

Już w latach osiemdziesiątych technologia ta stanowiła aż 75% wszystkich izolacji dachów płaskich! Chętnie również ocieplano ściany i poddasza. W Polsce ocieplania tą metodą możliwe było końcem XX wieku – stąd właśnie ciągłe przekonywanie się naszych rodaków do piany PUR.

Budownictwo w Stanach

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że w USA od dawna buduje się domy szkieletowe, wykonane z drewna. Wyjątkiem są miasta, gdzie królują budynki murowane. Jednak powracając do domów z drewna, takie rozwiązanie jest przede wszystkim szybkie i tanie. Złożenie ze osobą gotowych, drewnianych elementów, już na placu budowy, pozwala postawić w pełni funkcjonalny dom w kilka miesięcy. Ciekawym obrazkiem są ciężarówki, przemierzające amerykańskie drogi, które przywożą gotowe domy, do inwestora.

Powodem, dla którego amerykanie przeważnie nie stawiają solidnych, murowanych budynków – na lata, może być fakt, że każdy z amerykanów liczy na spełnienie jego amerykańskiego snu. Ludzie tam nie przyzwyczajają się do swojego aktualnego domu, który może być przejściowy. Za to liczą na to, że za chwilę go opuszczą i zamieszkają w willi z basenem. Jak to przystało na spełnienie amerykańskiego snu. Dlatego ich przejściowe domy, muszą być wygodne, komfortowe, a przede wszystkim szybko postawione.

Mimo to, nie możemy powiedzie, że owe domy są niestabilne. Amerykańskie domy szkieletowe są bardzo wytrzymałe i nie poddają się ciężkim warunkom atmosferycznym jakie panują w tej szerokości geograficznej. A jest to miejsce często odwiedzane przez huragany, powodzie, a także narażone na niskie temperatury i wysokie opady śniegu. Elementem, który jest kluczowy przy zabezpieczeniu amerykańskich domów przed wspomnianymi warunkami, jest właśnie piana PUR. Wolne przestrzenie pomiędzy ścianami trzeba na tyle dobrze uszczelnić, żeby nie poddały się wichurą, opadom śniegu, wilgotności i niskim temperaturą. W taki właśnie sposób dużą uwagę przykłada się w USA na to jak zostało wykonane ocieplenie budynku. Wszystko to aby uzyskać możliwie najmniejsze strat ciepła i oszczędzić energie w zimie.

Stąd też domy szkieletowe, kojarzące się nam Polską z letniskowymi domkami. W rzeczywistości jednak stają się miejscem przytulnym i bardzo komfortowym dla całych amerykańskich rodzin. Dodatkowo także bardzo bezpiecznym, ponieważ niejednokrotnie, na ekranach telewizorów możemy zobaczyć potęgę żywiołów, które nawiedzają amerykańskie ziemie. Największe wrażenie robi wiatr i huragany, panujące okresowo w USA, którym dzielny opór stawia amerykańskie budownictwo. Jest to w dużej mierze zasługa pianki PUR, która dokładnie uszczelnia i wzmacnia całą konstrukcję. Dzięki temu tak zabezpieczony dom staje się dużo bardziej odporny i zwarty.

Pianka PUR – sprawdzone rozwiązanie dla amerykańskich portfeli

Szkielet dodatkowo staje się odporny na przedostającą się wodę, eliminuje przeciągi i zapobiega powstawaniu różnić temperatury w pokojach. Pianki poliuretanowe cechują się też doskonałym stosunkiem cena/jakość. Wynika to z tego, że w USA częściej wybiera się właśnie to tworzywo, ponieważ nie podnosi znacząco kosztów budowy domu.

Aspekty ekologiczne

Na rynku pianek amerykańskich mocno zauważalna jest dbałość o neutralność materiału. Oznacza to wyjątkowo zerową emisję do gleby i atmosfery toksycznych substancji. Ze względu na to pianka PUR staje się niezwykle praktycznym, przyjazna naturze i energooszczędnym rozwiązaniem

Co nam mówią liczby?

Zdolność produkcyjna pianek wykorzystywanych na rynku mieszkaniowym USA jest widoczna także jeżeli chodzi o wyższość nad innymi materiałami do ociepleń. Przykładem tego są niewątpliwie statystyki mówiące, że zwykłe ocieplenie wyraźnie częściej zostaje zniszczone przez negatywne działania żywiołów. W następstwie czego traci swoje zdolności izolacyjne.

Podsumowanie

Amerykański rynek zaprzyjaźnił się na dobre z pianką PUR. Widać to wyraźnie po szerokim zastosowaniu jej w obiektach użyteczności publicznej, a przede wszystkim w domach opartych na konstrukcji szkieletowej. To pokazuje, że jako materiał do ociepleń poliuretan nie ma sobie równych. Jest to szybkie, ekologiczne i bardzo skuteczne rozwiązanie. Jeżeli sprawdza się ono w Stanach Zjednoczonych w zwykłych domach drewnianych, to skuteczność materiału jest jeszcze większa jeśli chodzi o tradycyjne betonowe obiekty, które tworzą polski krajobraz.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies