Back

Jaka jest różnica pomiędzy pianką otwarto komórkową, a zamknięto komórkową?

W tym wpisie wyjaśnimy Państwu różnicę miedzy dwoma rodzajami pianki.

Zamkniętakomórka

Jak sam nazwa wskazuje, zamknięta komórka posiada bardzo dużo zamkniętych komórek powietrza. Ma to znaczenie ponieważ pianka ta zachowuje się inaczej niż otwarta komórka. Przy odpowiedniej grubości posiada zdolności paroizolacyjne co jest bardzo ważną i przydatną zdolnością produktu. Równie ważną cechą jest wiatroszczelność.

Wyobraźcie sobie Państwo ścianę, której górna część izolacji wykonana jest z pianki zamkniętokomórkowej, natomiast dolna część jest zaizolowana standardową formą termoizolacji, która oczywiście spełnia swoje zastosowanie, ale wychodzi już z zastosowania w budownictwie.

Skupmy się na dolnej części naszej ściany. Przykładowo powiedzmy, że jest – 20 stopni Celsiusa na zewnątrz i +20 stopni Celsiusa wewnątrz. Wyobraźmy sobie, że nie ma żadnego zabezpieczenia paroizolacyjnego wewnątrz (choć normalnie zawsze jest).

Jeżeli powietrze z wewnątrz będzie miało możliwość dostania się do wnętrza ściany, zmarznie i zacznie się skraplać, co doprowadzi do pleśni i zacznie gnić.

Teraz spójrzcie Państwo na górną część. Zamknięta komórka zachowuje się jak paroizolacja, a więc wilgoć i woda nie mają szansy dostać się do wnętrza ściany.

W przypadku standardowych form termoizolacji, gdy dodatkowa forma paroizolacji (np. folia) jest zastosowany na wewnętrznej ścianie budynku, to problem jest częściowo rozwiązany. Jednak nie zawsze zastosowanie takiej bariery dla pary jest możliwe, bądź szczelnie zabezpieczające.

Pianka zamknięto komórkowa wyróżnia się również wspaniała wytrzymałością i twardością, ponieważ jest produktem o bardzo wysokiej gęstości.

Drugim rodzajem poliuretanu jest pianka otwarto komórkowa. Jak nazwa wskazuje komórki powietrza są otwarte. Pianka ta jest tańsza i posiada mniejszą gęstość produktu w przeciwieństwie od zamkniętejkomórki.

Otwartakomórka

Wyobraźcie sobie Państwo poprzednią ścianę, która jest zaizolowana naszą pianką, tym razem otwartokomórkową. Ta również posiada wspaniałe zdolności wiatroszczelne. Więc silne ruchy powietrza nie przedostaną się do wnętrza pomieszczenia. Ale niestety czego nie posiada pianka (bez znaczenia jaka grubość zostanie zastosowana) to bariera paroizolacyjna.

Wilgoć może dostać się do wnętrza naszej ściany, w monecie kiedy nie zastosujemy dodatkowego zabezpieczenia paroizloacyjnego.

Pomimo, że pianka otwartokomórkowa nie posiada zdolności paroizolacyjnych, jest to produkt oddychający, który mimo, że może nasiąknąć wodą przy zastosowaniu najprostszego rodzaju wywietrzników w budynku całą wodę z siebie odparuje. Nie zmieniając swoich właściwości, czy grubości izolacji. Czego nie możemy powiedzieć o standardowych formach termoizolacji.

Najczęstsze zastosowania pianki otwartokomórkowej to poddasza.

Stwórzmy sobie nasz dom oraz naszą izolację np. stropu pianką otwartokomórkową.

Według zasad prawa budowlanego posiadamy tu również jakąś formę zabezpieczenia paroizolacyjnego.

Powietrze, które jest w środku przez naszą paraizolację nie przedostaje się do naszego poddasza, a więc całe ciepło pozostanie w naszym pomieszczeniu.

Powiedzmy, że przydarzy się przeciek w dachu i wilgoć dostanie się do środka naszego budynku, ale dzięki wspaniałej zdolności jaką piana PUR posiada, cała wilgoć odparuje z naszej pianki nie uszkadzając bądź niszcząc jej. Co niestety przydarzyłoby się przy standardowych formach termoizolacji.

a

Najczęstsze zastosowania pianki zamkniętokomórkowej to zewnątrz budynku.

Przechodząc do pianki zamkniętokomórkowej i jej specyficznych właściwości, które świetnie przydają się w niektórych sytuacjach. Jest to produkt najczęściej stosowany na zewnątrz. Bądź w konstrukcjach narażonych na silne oddziaływania warunków pogodowych oraz warunków wewnętrznych budynku. Pianka zamkniętokomórkowa wyróżnia się wspaniałą wytrzymałością, która świetnie wzmacnia całą konstrukcję, nie obciążając jej.

a

a

Czym wyróżnia się pianka zamkniętokomórkowa?

  • jest wiatroszczelna,
  • odporna na mechaniczne uszkodzenia,
  • nie obciąża konstrukcji,
  • jest hydroizolacją i termoizolacją w jednym,
  • wyróżnia ją twardość oraz gęstość.

Czym wyróżnia się pianka otwartokomórkowa:

  • jest tańsza,
  • długowieczna,
  • jest produktem wiatroszczelnym,
  • posiada zdolności paroprzepuszczalne,
  • jest to świetny produkt izolacyjny.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies