Back

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o piance PUR, ale boisz się zapytać. Ile kosztuje pianka PUR? Odpowiadamy na najczęstsze pytania wpisane do Google?

Ile kosztuje pianka PUR? – to najczęstsze pytanie na temat pianki PUR, jakie zadali Państwo w tym roku w polskiej wyszukiwarce Google. Interesowało Państwa również, czy pianka jest palna, czy pianka jest paroprzepuszczalna, a także czy pianka przewodzi prąd? Dopowiadamy zatem na najbardziej nurtujące pytania ze świata poliuretanów.

Co to jest pianka PUR?

Pianka poliuretanowa (w skrócie PUR) to materiał izolacyjny składający się głównie z polikarbaminianu. Materiał jest fabrycznie wtłaczany w hermetyczne opakowanie. Po wydobyciu wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla, przez co intensywnie się pieni i wypełnia całą izolowaną przestrzeń ograniczając tym samym do minimum liczbę mostków cieplnych. Najpopularniejsze zastosowania to ocieplanie skomplikowanych powierzchni takich jak poddasza, czy hale przemysłowe.

– Wikipedia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pianka_poliuretanowa

Co lepsze pianka PUR czy wełna?

Na to muszą sobie odpowiedzieć Państwo sami – choć może wpis ten, ten trochę podpowie.

Gdzie pianka PUR?

Wszędzie – służy ona do izolacji od fundamenty, aż po dach. To gdzie umieścimy pianę zależy również od rodzaju:

– pinkę zamkniętokomórkową: najlepiej sprawdzi się na: fundamenty, ścian i podłóg oraz piwnic, muru warstwowego, mostków termicznych, ścianek działowych, rur, dachów, ciągów komunikacyjnych, parkingów o dużym obciążeniu mechanicznym, tarasów, a także basenów lub busa. 

– pianka otwartokomórkowa: idealnie sprawdzi się do ocieplania dachu skośnego i płaskiego, poddasza, ściany, stropów czy podłóg. Można wykorzystywać ją w wszystkich typach budynków, począwszy od starej klimatycznej kamienicy, po nowoczesne budownictwo, a także budynki przemysłowe. 

Więcej informacji zajdą Państwo w innym naszym blogu poświęconemu w całości zastosowaniu piany zamknięto i otwartokomórkowej.

Gdzie kupić piankę PUR?

U producenta, lecz do jej aplikacji potrzebny jest profesjonalny sprzęt oraz wprawa w aplikacji.

Ile pianki PUR na poddasze?

Standardowy natrysk to od 18 do 20 cm – natomiast nasza firma natryskuje każdą grubość. Im cieńsza warstwa tym mniejsza wydajność produktu, im grubsza tym lepsza. Zaleca się natrysk o takiej grubości, która zakryje krokwie, ponieważ dzięki temu zabezpieczymy drewno przed starzeniem i wilgocią, szkodnikami lub ewentualnym skrzypieniem.

Ile pianki PUR na m2?

Odpowiedź na to pytanie jest zależne od inwestycji (która każda jest indywidualna/inna). Jest ona uwarunkowana takimi zmiennymi jak przykładowo: grubość krokwi, czy rodzaj pianki.

Ile kosztuje pianka PUR?

Jej koszt jest zależny od tego: jaki typ pianki wybierzemy – zamkniętokomórkową czy otwartokomórkową? Znaczenie ma również klasa produktu, można wybrać: dobry technicznie, lub premium o lepszych: właściwościach, gęstości, parametrach, lambdach oraz stopniu palności. Nie bez znaczenia pozostaje grubość natrysku.

Szerzej na temat ceny wypowiadamy się w blogu: https://jetpur.pl/cena-piany-pur/

Ile schnie pianka PUR?

Pianka wysycha w przeciągu max 10 minut. W tym czasie przechodzi przez trzy etapy:

  1. lepkości – wtedy też ma okazję doskonale przyczepić się do podłoża,
  2. rozrostu – zwiększa swoją obojętność kilkukrotnie, dostając się do każdej szczeliny,
  3. zamykanie – na koniec utwardza się.

Tak naprawdę po zakończeniu trzeciego etapu, można przejść do pozostałych prac. Lecz w karcie technicznej każdego produktu napisane jest, że przez około 24h nie powinno się wywietrzyć pomieszczenie, dla komfortu i bezpieczeństwa BHP np. następnej ekipy wykonującej zabudowę

Czy pianka poliuretanowa jest wodoszczelna?

Już o tym wspominaliśmy, ale takie są zasady – odpowiadamy na wszystkie pytania cioci Google. Tak, pianka poliuretanowa odznacza się doskonałymi właściwościami hydroizoizolacyjnymi. Dzięki czemu teren ocieplony pianką poliuretanową posiada zwiększoną odporność na działanie wilgoci.

Czy pianka poliuretanowa wygłusza?

Tak, pianka ma rewelacyjne właściwości wygłuszające. Pianka jako wypełnienie ścianek działowych jest w stanie dostać się w najmniejszą szczelinę, dzięki czemu nie pozwala przeniknąć dźwiękom na zewnątrz.

Na potwierdzenie naszych słów może posłużyć przykład komory dźwiękoszczelnej. Jest to miejsce w całości wypełnione panelami z poliuretanu, gdzie w totalnej ciszy można usłyszeć nawet bicie własnego serca. Panele te mają za zadanie wygłuszać i absorbować dźwięk.

Czy pianka poliuretanowa przewodzi prąd?

Nie przewodzi. To skuteczny izolator prądu. Można to sprawdzić samemu za pomocą prostego eksperymentu, do którego potrzebujemy: próbki piany i miernika prądu. Testy przeprowadzone przez JETPUR wskazują, że pianka nie przewodzi prądu. Przy ewentualnym przebiciu planowym lub zwarciu instalacji elektrycznej, duże znaczenie odgrywają zabezpieczenia elektryczne (odcięcie prądu). Jeżeli instalacja elektryczna położona jest prawidłowo, to podczas zwarcia powinna natychmiastowo odciąć prąd. I gdyby doszło do zaplenia się zaizolowanego przez piankę kabla i pożaru, to nie ma powodu do obaw. Pianka jest produktem szczelny, który odetnie źródło ognia, poprzez niedoprowadzenie do niego tlenu.

Czy pianka PUR przewodzi prąd? Jak Państwo widzą miernik prądu pokazuje 000 co oznacza, że pinka odizoluje skutecznie prąd.

Czy pianka PUR jest palna?

Pianka nie należy do materiałów całkowicie niepalnych – takich w budownictwie po prostu nie ma. Niepalne materiały występujące w przyrodzie to: beton, kamień, których raczej byłoby użyć do izolacji mieszkania. Proszę jednak pamiętać, że nie można jej też zaliczyć do materiałów łatwopalnych, ponieważ skwalifikowano ją do trudnopalnych – czyli takich, które w kontakcie z ogniem są samogasnące i nie rozpowszechniają ognia. To także szczelny materiał, który odcina źródło/paliwo dla pożaru, czyli tlen.

Więcej na ten temat palności piany PUR w naszym blogu.

Czy pianka PUR oddycha?

Tak, pinka PUR jest produktem oddychającym. Jej 80 lub 90% struktura stworzona z komórek pozwala na swobodną wentylację powietrza. 

Czy pianka PUR jest szkodliwa?

Nie, to produkt bezpieczny i ekologiczny, a świadczyć o tym jej powszechność: w fotelach aut, jako rehabilitacyjne zabawki, maty, materace, w odzieży i obuwiu. Pianka poliuretanowa używana jest także do produkcji sztucznych organów (serce), a także uli.

Jest również ekologiczna ponieważ, coraz częściej wykonywana jest z produktów pochodzących z recyklingu, do jej produkcji zużywa się mnie wody, w porównaniu do tradycyjnych form izolacji, jej montaż produkuje niewielką ilość odpadów. Dodatkowo na przestrzeni lat nie stwarza konieczności jej wymiany i utylizacji, co również wiąże się z produkcją odpadów. Raz zaaplikowana pozostaje na sowim miejscu. Przy tym wszystkim obniża ona koszty ogrzewania o 30%.

Co do kontaktu z nią – nie zaleca się przebywać w pomieszczeniu gdzie schnie pianka przez około 48h. Nie zaleca się jej wdychanie, podczas aplikacji. Dlatego też technicy natryskowi mają zawsze na sobie maski i kombinezony. Jest jednak o tyle bezpiecznym produktem, że nie powoduje alergii, a kontakt z nią nie uczula i nie prowadzi do duszności. Jest zalecana dla alergików. Nie trzeba obawiać się o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

Czy pianka PUR się utlenia?

Pianka PUR nie utlenia się, nie kruszy, nie odpada, nie traci po czasie swoich właściwości. Jest to produkt trwały, z którym przez całą żywotność budynku nic się nie dzieje. Mało tego, poprawia on trwałość budynku, zabezpiecza go przed szkodnikami, wilgocią i hałasem z zewnątrz.

Czy pianka PUR jest paroprzepuszczalna?

Tak, to produkt paroprzepuszczalny.

Po więcej informacji zapraszamy do bloga: czy piana PUR nasiąka wodą?

Czy pianka PUR chłonie wodę?

Tak i nie. To zależy o której piance mowa. Zamkniętokomórkowa nie chłonie wody. Jej przeznaczeniem jest ochrona powierzchni przed wilgocią. Otwartakomórka chłonie wodę. Lecz narażona na kontakt z nią, nie wchłonie całej wody od razu. Gdyby została poddana przez dłuższy czas na jej działanie, w końcu wchłonęłaby cieć. Po odstawieniu źródła, pianka całkowicie ją odparuje, nie tracąc tym samym swoich właściwości.

Dodatkowe informacje na temat nasiąkliwości piany znajdą Państwo w naszym innym wpisie.

Jaka pianka PUR na poddasze?

Zależy od poddasza i potrzeb inwestora. Jeżeli jednak pełne pytanie (w domyśle) brzmi: otwarta czy zamknięta komórka na poddasze? To odpowiedz prezentuje się następująco: otwarta jest popularniejszym wyborem do ocieplania strych, znaczenie ma tu jej podwyższona ilość otwartych komórek, dzięki którym podwyższa jakość powietrza i lepiej je cyrkuluje. Jednak zamkniętą komórką, również sprawdzi się przy izolacji poddasza. Lecz w przypadku wyboru tego rodzaju pianki należy jednak pamiętać o dobrej wentylacji w pomieszczeniu. 

Jaką piankę PUR wybrać?

To zależy od co Państwo pytają konkretnie… Tu z pomocą i gotowymi odpowiedziami przychodzi nasz zespół doradców.

Jak samemu ocieplić pianką PUR?

Bardzo prosto – należy TYLKO kupić maszynę do natrysku. My do tego celu używamy amerykańskiej maszyny GRACO (której koszt zakupu to wartość hymmm dobrego auta albo mieszkania), do tego węże, pistolety, maski, (maski są bardzo ważne) a to tylko część potrzebnego sprzętu. Nie można zapomnieć także o agregacie prądotwórczy.

Niestety, ale początkujące osoby, nie obędą się bez pomocy i doświadczenia technika natryskowego. Bo choć w teorii i na ,,obrazku’’ aplikacja piany wydaje się czymś prostym, to w rzeczywistości, oprócz sprzętu potrzebna jest również wiedza. Począwszy od tego jakich proporcji należy użyć do wymieszania dwóch składników piany (poliol i izocyjanian). Kończąc na tym jak długo trzymać pistolet, żeby nie powstały nierówności. Podsumowując ten temat: to nasza odpowiedź: ,,bardzo prosto” była oczywiście delikatnym sarkazmem. ,,Zwykły Kowalski” który nigdy nie miał doświadczenia w ocieplaniu pianą PUR nie jest w stanie sam jej zaaplikować.

Pianka PUR jak zacząć?

Niestety ciocia Google nie doprecyzowała co zacząć? Ale domyślamy się, że chodzi o to jak przygotować pomieszczenie do natrysku? Zacznijmy od tego, że przed wykonaniem natrysku pianką poliuretanową trzeba oczyścić i wysuszyć pomieszczenie.

Do aplikacji nie powinno się przystąpić, jeżeli w warstwie dachowej  nie zostaną wykonane takie elementy jak wentylacje, powinno się także zainstalować takie elementy jak kable i przewody.

Przed natryskiem należy dokonać pomiaru wilgotności. Drewniana konstrukcja powinna mieć wilgotność poniżej 16%. W innym wypadku inwestor musi przesunąć termin natrysku o kilka dni, a nawet tygodni, w celu zmniejszenia wilgotności.

Następnie montowane są wieszaki pod stelaże dla płyt kartonowo-gipsowych, ponieważ często krokwie również zatają opiankowane. Jednak później bez problemu można piankę z krokwi łatwo usunąć, aby bez problemu zainstalować profile, a następnie płyty gipsowo-kartonowe. Przed pracą najlepiej jest zabezpieczyć powierzchnie przed zniszczeniem i bałaganem.

Piankę można nakładać bezpośrednio na deskowanie, albo na membranę – o czym mogą Państwo przeczytać w naszym ostatnim wpisie na blogu.

Podsumowanie

I w ten sposób odpowiedzieliśmy na wszystkie, pytania od Google. Gdyby jakieś dręczące Państwa pytanie, nie pojawiło się w dzisiejszym wpisie, zapraszamy do zadawania własnych pytań na Facebboku: jetpur.pl lub za pomocą jednego z mail, widniejących na naszej stronie w zakładce kontakty.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies