Back

Czy pianka poliuretanowa wygłusza? Właściwości akustyczne pianki PUR.

Całe zamieszanie z akustycznością pianki PUR, a raczej jej brakiem, wzięło się z mylnego przekonania. Jakiego? Że każdy rodzaj pianki jest dobrym amortyzatorem dla hałasu. Otóż nie i o tym należy jasno powiedzieć. Nie każda rodzaj pianki PUR wygłusza. Pianka zamkniętokomórkowa o swojej zamkniętej strukturze, jak każdy twardy produkt – nie jest dobrym materiałem do wygłuszenia. Pianka zamknięta służy przedewszytskim do termoizolacji, a nie izolacji akustycznej.

Jednak znacznie częściej, do ocieplania ścian i poddaszy używana jest pianka otwartokomórkowa, o otwartej strukturze. W przeciwstawianie do właściwości pianki zamkniętej, jest bardzo dobrym sposobem na wygłuszenie mieszkania. Dzięki swojej miękkiej strukturze i niskiej gęstości skutecznie odgradza dom od hałasu z zewnątrz. Więcej o właściwościach obu pianek, mogą Państwo przeczytać tu: https://jetpur.pl/jaka-jest-roznica-pomiedzy-pianka-otwarto-komorkowa-a-zamknieto-komorkowa/

Użycie pianki otwartokomórkowej na poddasze domu, skutecznie zaizoluje od hałasu z ulicy, od nazbyt głośnego sąsiada, a nawet hałasów z wewnątrz mieszkania. Gdzie telewizor może mieć o kilka kresek głośności za dużo. To również sposób na zachowanie spokoju i harmonii w mieszkaniu. A to wszystko zawdzięczamy jej strukturze oraz co warto dodać, jest to produkt, który z łatwością wypełni każdą szczelinę i mostek termiczny.

Pianka PUR jest natryskiwana na powierzchnię w sposób równomierny. Po czym dodatkowo zwiększa swoją powierzchnię, dzięki czemu precyzyjnie trafia w każdą najmniejszą szczelinę. W przeciwieństwie do tradycyjnych form izolacji, po aplikacji pianki nie powstają żadne mostki termiczne ani luka. Dzięki czemu nie ma sposobności aby mógłby przedostawać się hałas lub uciekać ciepłe powietrze.

Pianka PUR zabezpieczenie przed hałasem

Pianka PUR rewelacyjnie izoluje hałas nie tylko z zewnątrz budynku, ale również w wewnątrz. Gdzie w szczególności domy starsze, które mają drewnianą konstrukcję, narażone są na ciągłe skrzypienie. Drewno to materiał, który jest bardzo wrażliwy na wahania temperatur i nieustannie pracuje. Na szczęście pianka PUR redukuje ryzyko skrzypienia. Dodatkowo użycie tego materiału wzmocni całą konstrukcję budynku, co wydaje się bardzo dużym plusem w odniesieniu do długoletniego budownictwa.

Pianka PUR jest rewelacyjną metodą do ocieplania i zachowania bezpieczeństwa akustycznego nowego jaki i starego budownictwa. Więcej na temat drewnianych stropów znajdą Państwo we wpisie: https://jetpur.pl/czy-mozna-ocieplac-strop-drewniany-pianka-poliuretanowa-na-folie-membrane-regipsy/. Jeżeli zastanawiają się Państwo, czy pianka poliuretanowa i drewno, to dobre połączenie i czy nie istnieje ryzyko próchnienia drewna, to odsyłamy do wpisu: https://jetpur.pl/czy-drewno-prochnieje-pod-piana-piana-pur-a-wilgotnosc/

Pianka poliuretanowa – właściwości akustyczne pianki

Na potwierdzenie naszych słów na temat rewelacyjnych zdolności akustycznych posłużyć może fakt, że pianka sprawdza się jako izolacja akustyczna w kinach i studiach nagraniowych. Gdzie to ściany wyłożone są panelami z pianki poliuretanowej. Nadaje się też doskonale do użycia w przestrzeni publicznej – w budynkach administracyjnych, jak szpitale, biurowce i hotele. Gdzie rewelacyjnie sprawdzają się jako posadzki, Oprócz swoich wygłuszających właściwości, (spowodowanych bez spoinową warstwową) są także bardzo higieniczne. A także odporne na zniszczenia mechaniczne.

Warto również dodać, że komory dźwiękoszczelne, czyli takie, w których panuje totalna cisza. Można tam nawet usłyszeć bicie własnego serca i pracę pozostałych organów, również są stworzone z technologii poliuretanowej. O czy mogą Państwo więcej przeczytać we wpisie: https://jetpur.pl/gdzie-mozemy-spotkac-poliuretany/.

A co również mogliśmy sami przetestować, podczas wizyty Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Gdzie jedno z laboratoriów, wyłożone jest gąbkami z poliuretanu, które absorbują 99,99 % dźwięków. Absolutną ciszę zapewniają ściany z materiału z poliuretanu, a także warstwa betonu.

Podsumowując temat właściwości akustycznych piany PUR

Pianka PUR potrafi skutecznie tłumić dochodzące z zewnątrz jak i wewnątrz dźwięk. Już niewielka warstwa izolacji dobrze spełnia swoje zadanie izolatora akustycznego, zarówno w domostwach jak i budynkach użyteczności publicznej. Dodatkowo skutecznie chroni przed ryzykiem skrzypienia drewna, jakie jest możliwe w starym budownictwie.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies