Dach naszego domu, to miejsce, przez które ucieka nawet do 35% ciepła. Powinniśmy zatem przyłożyć ogromną uwagę do tego w jaki sposób ocieplamy nasze poddasze i w jakie materiał inwestujemy. Należy również upewnić się, że zapewniliśmy odpowiednią szczelność, tak aby zimą dom się nie ochładzał, a latem nie było w nim zbyt gorąco.
Aby ocieplanie przyniosło najlepsze efekt, należy odpowiednio dobrać grubość materiałów do izolacji. Niestety często w takich wypadkach wybieramy tradycyjne metody izolacji, które nierzadko okazują się nietrafionym wyborem, który należy po czasie wymienić. Jak to było w przypadku naszego ostatniego inwestora, którego krótką historię mogą Państwo przeczytać we wpisie: jedno zdjęcie wyraża więcej niż 1000 słów.
A dlaczego uważamy, że taki wybór może być nietrafiony? Na to pytanie również odpowiadamy w innym naszym wpisie, do którego serdecznie zapraszamy: Pianka PUR vs tradycyjne metody izolacji. Pojedynek na wady i zalety.
Jaka grubość izolacji na poddasze?
Grubość aplikowanej zarówno pianki ma duże znaczenie, ponieważ to ten parametr warunkuje komfort cieplny. Jak to często bywa, tak i w tym przypadku im większa grubość, tym lepsze warunki termiczne. Ale to także oznacza wyższą cenę.
Jeszcze do niedawna za optymalną grubość aplikowanej izolacji przyjmowało się 20 cm. Natomiast od 2021 roku nastąpiła zmiana dotycząca izolacji dachów. Od tego roku wartość wynosi U=0,15 W/m2K. Grubość 25 cm materiału pozwala na zaprzestanie przeniku ciepła z budynku aż do 97%, a tym samym pozwala osiągnąć lepszą izolacyjności cieplną budynku.
Istotne znaczenie ma fakt, iż pianka poliuretanowa jest materiałem trwałym pod względem izolacyjności w porównaniu do innych rodzajów termoizolacji bez względu na zastosowaną grubość. Dodatkowo po jej aplikacji nie występują mostki termiczne, a także niemożliwe są błędy montażowe. Co np. przy dachu kopertowym gdzie istnieją miejsca, które trudno wypełnić tradycyjnymi metodami izolacji, nie jest żadną przeszkodą dla piany PUR.
Jaka grubość pianki PUR?
Na to pytanie znają już Państwo odpowiedź. To wspomniane 25 cm. Lecz jest kilka istotnych czynników, które warunkuje tą wartość. Mianowicie nie do każdego domu taka grubość będzie odpowiednia. Przy domku pasywnym zalecana będzie inna grubość niż przy domu jednorodzinnym z dachem kopertowym. To co jeszcze ma wpływ na późniejsze warunki termiczne domu, to również skład pianki, jej rodzaj, a także producent. Do tego dochodzi także region, w którym stoi budynek. Ponieważ w regionie cieplejszym można się pokusić o zastosowanie cieńszej warstwy izolacji. Natomiast tam gdzie pasują niskie temperatury, a także niekorzystne warunki atmosferyczne, powinno się zastosować grubszą izolację. Szczególnie w południowych regionach Polski, gdzie występują niższe temperatury i mocne opady śniegu.
Dlatego w kwestii doboru grubości warstwy pianki PUR najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z doradcą klienta, który po wizycie na placu budowy i zbadaniu wszystkich czynników, zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Warto podkreślić, że taka konsultacja z profesjonalnym specjalistą jest niezwykle pomocna. Nie musimy już chyba dodawać, że także darmowa. Pozwoli także na uniknięcie ewentualnych błędów przy doborze produktu. Dodatkowo taki specjalista podczas wizytacji, ma szansę rzucić okiem na otoczenie, dzięki czemu może zwrócić uwagę na panujące tam warunki i zaproponować najlepszy rodzaj piany
Piana PUR, a oszczędność miejsca
Dzięki doskonałym parametrom termicznym oraz odpowiedniej gęstości piany pozwala ona na zastosowanie cieńszej warstwy izolacji, niż w przypadku innych materiałów izolacyjnych. Dzięki czemu zmniejsza grubość ścian nawet o 60 mm. I w taki oto sposób zyskują Państwo dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Jest to wyjątkowo przydatne podczas ocieplania małych domków letniskowych lub kontenerów.
Grubość pianki PUR, a jej rodzaj
Jak już pewnie Państwo wiedzą istnieją dwa rodzaje piany: otwarta i zamkniętokomórkowa. Przy izolacji tą pierwszą należy zaaplikować warstwę 25 centymetrową, natomiast przy drugiej najczęściej są to grubości od 2 do 5 cm. Przy pomocy nowoczesnych urządzeń i doświadczonej ekipy natryskowej można z powodzeniem stworzyć warstwę od 1 cm. Piana zamkniętokomórkowa zatrzymuje wodę, tworzy hydrolizację, a przy tym wygląda bardzo estetycznie. Ważną cechą tego materiału jest też wzmocnienie konstrukcji dachowej, przez co dach pozostaje nienaruszony nawet przy bardzo silnym wietrze i mocnych opadach.
Ile cm piany odpowiada grubości tradycyjnych form izolacji?
Aby odpowiedzieć na to pytanie przyjmijmy ten sam współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie x=0,035 W/(mK) dla piany PUR jak i dla zwykłej izolacji. Tak więc grubości izolacji 20 cm piany poliuretanowej odpowiada około 35 cm tradycyjnych form izolacji. Poza tym zwykłe formy izolacji najlepiej układać w dwóch warstwach, aby choć trochę mogły dorównać właściwością termicznym i akustycznym piany. Co niestety dodatkowo zabiera przestrzeń.
Ciężar materiału izolacyjnego
Zwykłe formy izolacji a pianka poliuretanowa znacząco się różnią pod względem swojego ciężaru. Tradycyjne materiały izolacyjne obciążają konstrukcję dachu kilkukrotnie bardziej niż bezspoinowa powłoka z pianki poliuretanowej. Cięższy materiał izolacji zawsze wymaga solidniejszej konstrukcji dachu, a zatem – większej ilości drewna do jej zbudowania.
Jeden metr sześcienny tradycyjnej formy izolacji średnio ważą od 10 do 35 kg zakładając, że nie jest w formie płyt, które ważą od 16 do 60 kg. Natomiast taka sama powierzchnia zaizolowana przez pianę poliuretanową otwartokomórkowa waży od 8 do 10 kg, za to zamknięta komórka od 30 do 46kg.
Podsumowane
Zatem panka wygrywa starcie na grubość izolacji termicznej. W odróżnieniu od trudnych do zamocowania w miejscu tradycyjnych form izolacji, pianka daje się wprowadzić nawet w najmniejszą szczelinę, szczelnie przylega do podłoża i nie ma żadnych montażowych szczelin. Taki sposób aplikacji sprawia, że warstwa pianki o tej samej grubości, co jej konkurent, zapewni znacznie wyższe oszczędności energetyczne. Biorąc zatem pod uwagę wszystkie czynniki zawarte w tym wpisie – lepiej wykorzystać do ocieplenia poddasza piankę.
Dodatkowo izolacja z piany PUR zajmuje miej miejsca niż zwykłe metody izolacji. Przy czym w dalszym ciągu posiada lepsze parametry termiczne, a my zyskujemy większą przestrzeń. Jest również lżejsza od innych zwykłych tradycyjnych izolacji.