Back

Dom pasywny, energooszczędny czy tradycyjny?

Dom pasywny, energooszczędny, czy tradycyjny? Jakie są różnice w budowie? I o co w tym wszystkim chodzi? I czy warto oszczędzać na budowie swojego wymarzonego domu? Jeśli mają Państwo dość przeszukiwania Internetu w celu znalezienia odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy do naszego wpisu.

Dom tradycyjny

Dom tradycyjny, czyli jaki? Zazwyczaj niedostatecznie docieplony z konwencjonalnym systemem grzewczym. Dlaczego niedostatecznie docieplonym? Ze względu na mostki termiczne, które są nie uniknione przy nieprawidłowym użyciu tradycyjnych metod izolacji lub próbie ocieplenia taką metodą skomplikowanej bryły budynku. Po prostu trudno jest zaizolować problematyczne elementy domu. Tu na szczęście z pomocą przychodzi piana PUR, która z łatwością potrafi dostać się i ocieplić każdą szczelinę. Redukując tym samym powstawanie mostków termicznych.

izolacja-budynkow-termiczne

Elementami cechującymi domy energooszczędne i pasywne są izolacje termiczne oraz materiały uszczelniające. Do najlepszego materiału izolacyjnego, bez wątpienia należy piana PUR, o której zaletach i przewagach nad tradycyjnymi metodami, mogą Państwo przeczytać w innym naszym blogu. Wracając do owych domów, przy ich budowie ważne są takie elementy jak: okna, wentylacja oraz kształt budynku. Ale o tym więcej w dalszej części wpisu.

Budynek energooszczędny

Dom energooszczędny ma niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Aby osiągnąć taki wynik należy zastosować szereg rozwiązań projektowych, materiałowych i technologicznych. Należy zastosować materiały izolacyjne o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła (λ), stosuje się okna z potrójnymi szybami, montuje się bardzo szczelne drzwi zewnętrzne. O ile to możliwe w budynku energooszczędnym stosuje się odnawialne źródła energii (montując panele solarne, pompy ciepła). Budownictwo energooszczędne charakteryzuje również staranność wykonania, dzięki czemu straty ciepła przez mostki termiczne są bardzo niskie. W budynkach takich stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperacją (odzyskiem ciepła). Po więcej zapraszamy do blogu: dom energooszczędny i ocieplenie poddasza.

Dom pasywny

Budowa domu pasywnego wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Bryła może powstać jedynie na planie prostokąta, z kolei dach powinien być jedno- lub dwuspadowy. Taki dom musi być więc nieskomplikowany i w miarę prosty, co nie pozwala naszej fantazji na rozwinięcie skrzydeł. Wysokie standardy domu pasywnego dotyczą również doboru i montażu okien, wentylacji oraz ocieplenia. O czym więcej mogą Państwo przeczytać w innym naszym wpisie poświęconym domu pasywnemu.

Różnice pasywnych, energooszczędnych i tradycyjnych domów

Różnica 1 zapotrzebowanie na energię

Zasadniczą równicą miedzy domami pasywnymi, energooszczędnymi, a tradycyjnymi jest ich zapotrzebowanie na energię do ogrzewania:

  • dom tradycyjny takiej energii potrzebuje najwięcej: czyli 95 kWh/m2 rocznie,
  • energooszczędny dom potrzebuje: 40 kWh/m2 rocznie,
  • natomiast dom pasywny potrzebuje najmniej, czyli 15 kWh/m2 rocznie.

Są to maksymalne wartości określane przez prawo budowlane.

Różnica 2 izolacja

  1. W przypadku tradycyjnego domu jak już wcześniej wspominaliśmy zazwyczaj niedostatecznie docieplony przez tradycyjne metody izolacji oraz systemem grzewczym i sporą ilością mostków termicznych.
  2. Dom energooszczędny: grubość warstwy izolacji ścian zewnętrznych i termoizolacji podłogi na gruncie powinna wynosić po min. 20 cm. Izolacja dachu lub stropodachu musi być jeszcze grubsza – 30 cm.
  3. Do ocieplenia ścian i podłogi na gruncie domu pasywnego stosuje się warstwę termoizolacji o grubości 30 cm, a dachu 40 cm. Do ocieplenia ścian i podłogi na gruncie stosuje się warstwę termoizolacji o grubości 30 cm, a dachu 40 cm. Co ważne, warstwa ta musi być z materiału o odpowiednio wysokich właściwościach izolacyjnych:
  • współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie co najwyżej 0,04 W/(m·K),
  • przegrody powinny mieć dużą akumulacyjność cieplną, czyli zdolność ściany do gromadzenia ciepła.

Różnica 3 oszczędności

Kolejną równicą są oszczędności na ogrzewaniu domu, które przedstawimy na przykładzie. Weźmy pod lupę dom o powierzchni 120m2. Biorąc pod uwagę, że średnia cena 1 kWh w Polsce to 0.60 zł zróbmy szybką symulację. 5 letni koszt ogrzewania:

  • domu tradycyjnego to około 34200,00 zł/5 lat,
  • budynek energooszczędny to 1440,00 zł/5 lat,
  • domu pasywnego 5400,00 zł/5 lat.

W ten sposób gołym okiem widzimy jak domy pasywne zostawią w tyle domy tradycyjne.

Różnica 4 wygląd

Różnica w wyglądzie. Wygląd budynków energooszczędnych i pasywnych charakteryzuje prosta bryła, najczęściej oparta na planie prostokąta. Dach takich budynków powinien być prosty i płaski – bez załamań, przebudówek i innych skomplikowanych elementów. To właśnie w takich miejscach będą występować największe starty ciepła. Najczęściej w domach pasywnych występuje dach jedno lub dwu spadowy. A co z oknami? One też są bardzo ważne w tym porównaniu. W miarę możliwości w strefie dziennej od południa stosuje się największa przeszklenia aby uzyskać jak najwięcej naturalnego światła. W domach pasywnych zazwyczaj występuje całkowite przeszklenie ściany południowej. Natomiast od strony północnej należy ograniczyć przeszklenia albo całkowicie z nich zrezygnować. Najlepiej zaprojektować tam pomieszczenia, które nie potrzebują dużej ilości światła, czyli toalety czy korytarze. Dość powszechne w domach pasywnych jest montaż okien w warstwie ocieplenia. Po to, aby uniknąć mostka termicznego, na styku okna i ścian. Takie rozwiązanie wymaga użycia odpowiednich materiałów jak piana PUR.

Różnica 5 współczynniki przenikania ciepła

Porównajmy współczynniki przenikania ciepła. Pamiętajmy im mniejsze tym lepsze.

  • w domach tradycyjnych współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,23 W/m2*K. Dla całego okna, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej wynosi 1,5 W/m2*K.
  • dla porównania dla domu energooszczędnego średni współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych nie powinien przekroczyć 0,2 W/m2*K. Natomiast dla okien i drzwi zewnętrznych 1,3 W/m2*K.
  • w przypadku domów pasywnych średni współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych nie powinien przekraczać 0,12 W/m2*K, natomiast dla okna, drzwi zewnętrznych i bramy nie może być większy niż 0,8 W/m2*K.

Różnica 6 wentylacja i ogrzewanie

Kolejnymi istotnymi równicami są wentylacja i ogrzewanie. W domach energooszczędnych i pasywnych zaleca się stosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

W domach energooszczędnych źródłem ciepła są nowoczesne urządzania o wysokiej sprawności np. pompy ciepła. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się jak zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku? To zapraszamy do innego naszego wpisu. Wracając do ogrzewania w takich domach energooszczędnych powinny mieć jak najmniejszą pojemność wodną, a rury powinny być dobrze zaizolowane. Do tego idealnie sprawdzi się szczelna warstwa piany PUR, którą można użyć zarówno do ocieplania rur w ścianie jak i w podłodze. Do ogrzewania wykorzystuje się również darmową energię słoneczną za pomocą paneli fotowoltaicznych.

A co z domami pasywnymi? Dom pasywny może być równie dobrze pozbawiony aktywnej instalacji grzewczej, z tego względu, że ogrzewamy dom za pomocą wentylacji mechanicznej. Nawiewane do pomieszczeń powietrze nagrzewa się np. za pomocą pompy ciepła. Źródłem energii jest też promieniowanie słoneczne. Dlatego tak ważne jest umiejscowienie największej ilości okien od strony południowej.

Koszty budowy

Przejdźmy do najważniejszej części czyli podsumowania kosztów budowy. Szacunkowe koszty budowy w stanie surowym zamkniętym o powierzchni 120 m2 z niezbędnymi instalacjami wynoszą odpowiednio:

  • dla domu tradycyjnego 250 000 zł
  • energooszczędnego 320 000 zł
  • pasywnego 350 00 zł

Dla tych dwóch ostatnich kwota zawiera już system do rekuperacji mechanicznej oraz ogniwa fotowoltaiczne. W sumie 45 000 zł.

Czy warto dopłacać?

Niewątpliwie koszt domu pasywnego jest dużo większy od budowy domu tradycyjnego. W porównaniu do energooszczędnego koszt jest nieznacznie wyższy. Z drugiej strony weźmy pod uwagę fakt, że koszt inwestycji zwróci się w ciągu kilkunastu lat, poprzez koszty eksploatacyjne.

Podsumowując

Niższe koszty eksplantacji, to również inwestycja w ocieplanie z piany PUR, o której rewelacyjnych zdolnościach, wspominaliśmy już nie raz. Taka izolacja to nie tylko modne i nowoczesne budownictw, to także sposób na oszczędzanie pieniędzy. Przy nieustannie rosnących rachunkach za ogrzewanie, izolacja z piany PUR stanie się niedługo wręcz koniecznością. Bo kto z nas lubi przepłacać? Ponadto jeśli choć trochę zależy nam na środowisku, w którym żyjemy powinniśmy kierować się ku nowoczesnemu budownictwu.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies