Back

Termoizolacja i hydroizolacja płaskiego dachu na papę

Izolacja dachu jest ogromnie ważnym elementem budowy i remontu domu. W latach 60. i 70. swoją popularność jako izolacja polskich dachów świętowała papa. Śmiało można stwierdzić, że wciąż pozostaje bardzo popularnym materiałem służącym do tego celu. Choć w ostatnich latach, udało się zaobserwować zmniejszoną popularność tego materiału.

Bez wątpienia to duże zainteresowanie papą wynika z faktu. że jest jednym z najtańszych rozwiązań. Niestety, jak to zwykle bywa, cena idzie w parze z jakością. Papa jest materiałem nieprzepuszczalnym, a to sprawia że, uniemożliwia odparowanie wilgoci. Dodatkowo papa nie może być stosowana jako pokrycie dachu, którego kąt nachylenia jest większy niż 20 stopni.

I co najważniejsze owy materiał łatwo psuje się podczas mrozów i równie szybko, gdy jest wystawiony na silnie działanie promieni słonecznych. I właśnie deszcz, a szczególnie jego duża ilość jest największą bolączką właścicieli papy. Na zagrożenia pogodowe oraz niską wytrzymałość mechaniczna najbardziej narażone są wersje dachów płaskich, pokrytych papą.

Konsekwencje przeciekającego dachu z papy

Dachy pokryte papą są mało wytrzymałe i bardzo podatne na zmianę temperatur. Pokłosie przeciekającego dachu z papy może być opłakane w skutkach. Zalane pomieszczenia, spowodowane przeciekaniem, często są siedliskiem powstawania pleśń, grzybów, a nawet może w nich dojść do zwarcia instalacji elektrycznej. 

W rezultacie jesteśmy zmuszeni do wymiany papy. Co wiąże się z pracą nad jej zrywaniem, kosztem utylizacji i być może pracą ekipy, wynajmu kontenera na odpady, transportu oraz oczywiście nowej izolacji dachu. W najgorszym wypadku problemy z papą mogą doprowadzić do zalania mieszkania, co może nas zmusić do poszukiwań nowego lokum. 

Jak uszczelnić taką konstrukcję dachową, by zabezpieczyć się na wypadek podobnej awarii?

Jak już zdążyliśmy zaznaczyć jedna z opcji reperacji dachu jest zerwanie starego pokrycia i nałożenie nowego. Jednak to jest kosztowne przedsięwzięcie  i powinno być przeprowadzone przez eksperta.

Na szczęście przychodzi progres technologiczny, który mniejszym kosztem i nakładem pracy, zabezpiecza dach z papy. A mowa tu o natrysku pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej na obecne pokrycie dachowe. Już 5 cm warstwy piany z poliuretanu ochroni dach przed szkodliwym działaniem wody na długie lata. 

Zalety natrysku pianki PUR zamkniętokomórkowej na pokrycie dachowe z papy:

  • odporność na warunki atmosferyczne,
  • wzmocnienie konstrukcji,
  • wodoszczelność, 
  • wysoka wytrzymałość mechaniczna,
  • oszczędność pieniędzy i czasu – nie trzeba zrywać starej papy,
  • otrzymana powłoka nie posiada żadnych łączeń,
  • przyjazna dla środowiska i użytkownika (produkt nie wymaga utylizacji).

Kolejny krok naprawy dachu

W kolejnym kroku należy pokryć warstwę pianki zamkniętokomórkowej farbą zabezpieczającą przed promieniami UV. Dzięki czemu dach zostaje zabezpieczony przed nagrzewaniem. Nakładanie odbywa się za pomocą pędzla lub wałka malarskiego bądź pistoletu natryskowego. Tak więc aplikacja nie należy to tych skomplikowanych i żmudnych metod.

Etap 2: aplikacja farby zabezpieczającej przed promieniami UV.

Podsumowanie  

Naprawa dachu z papy za pomocą pianki PUR zamkniętokomórkowej, to szybki i tani sposób na problem przeciekającego dachu. To także proces termo i hydroizolacji podczas jednej aplikacji. Zrywanie papy wiąże się z kosztami: utylizacji, transportu oraz aplikacji nowej izolacji. Dzięki natryskowi piany zamkniętokomórkowej zyskujemy spokój i gwarancję na długie lata.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies