Back

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku? Sposoby na niższe rachunki za ogrzewanie.

Rachunki za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym potrafią poważnie obciążyć rodzinny budżet. Dlatego już na etapie budowy domu warto pomyśleć o sposobach na oszczędzanie energii cieplnej. Niektóre z nich wymagają inwestycji czasu i pieniędzy, inne to drobiazgi, które w ogólnym rozrachunku są bardzo opłacalne.

Najwięcej ciepła budynek traci przez:

dach 30-40%

 • Ocieplenie dachu, czyli właśnie termomodernizacja wciąż jest gwarancją mniejszych rachunków za ogrzewanie. Przez dach oraz stropy ucieka najwięcej ciepła. Termomodernizacja pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię, a co się z tym wiąże zmniejszenie kosztów ogrzewania. Przeprowadzenie takiej inwestycji wymaga gruntownego przemyślenia, ale jest bardzo opłacalne w dłuższej perspektywie czasu.

okna 20-30%

 • Jakość stolarki okiennej i drzwiowej w wielu budynkach, zwłaszcza tych wznoszonych kilkadziesiąt lat temu często pozostawia wiele do życzenia. Przez wyeksploatowane uszczelnienia wokół drzwi i okien do pomieszczeń dostaje się zimne powietrze. Odpowiedzią na pytanie jak oszczędzać ciepło będzie ograniczenie dopływu zimnego powietrza do domu. Aby sprawdzić, gdzie występuje nieszczelność, wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny okiennej, a następnie dokupić uszczelkę i nakleić ją na brzeg futryny, w miejscach powstawania przeciągów. Jak zaoszczędzić na centralnym ogrzewaniu? Można również skorzystać z usługi specjalisty posiadającego kamerę termowizyjną. Urządzenie to wskaże, gdzie dokładnie występują nieszczelności.

ściany 15-25%

 • Zazwyczaj część emitowanej przez grzejnik energii jest absorbowana przez powierzchnię, na której jest on zamontowany. Aby ten efekt ograniczyć, warto wykorzystać specjalną, magnetyczną folię izolacyjną odbijającą ciepło. Ekrany zagrzejnikowe działają na zasadzie lustra odbijając energię cieplną do środka domu i ograniczając straty ciepła uciekającego przez ściany. Dzięki temu ciepło, które jest wytwarzane przez grzejnik, trafi do obiegu i ogrzeje pomieszczenie, a nie ścianę. Jak jeszcze oszczędzić na centralnym ogrzewaniu? Warto wykonać prostą czynność – dobrze wyczyścić grzejniki, ponieważ te, które pokrywa gruba warstwa kurzu grzeją gorzej, a co za tym idzie wpływają na wzrost zużycia energii.

komin i wentylację 10-25%

 • Dla prawidłowego przepływu ciepła bardzo istotna jest dobrze działająca wentylacja. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku? Upewnij się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina i innych elementów dachowych są sprawne i poprawnie zamontowane. Prawidłowa wentylacja pomaga w skutecznym odprowadzaniu wilgoci z pomieszczeń, co ma znaczący wpływ na panującą w nich temperaturę. Jak jeszcze oszczędzić na ogrzewaniu? Radzimy pomyśleć o zastosowaniu odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli o systemie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

podłoga na gruncie 3-6%

 • Jest ona niestety narażona na zawilgocenie. Dodatkowym minusem jest chłód płynący od podłoża. Na szczęście w prosty sposób można tego uniknąć – wystarczy zastosować dobrej jakości materiały izolacyjne, które kompleksowo zabezpieczą podłogę na gruncie. Izolacja z piany PUR daje gwarancję, że niższe części mieszkania nie poddadzą się szkodliwym działaniom wody. Ponieważ pianka zamkniętokomórkowa stosowana do tego typu miejsc nie nasiąka wodą. A więc nie musimy się martwić o zawilgocenie naszych piwnic lub utratę ciepła.

Motki termiczne

Jak Państwo już wiedzą bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego stopnia termoizolacyjności podanych wyżej przegród. Istotne jest również zaprzestanie oddawaniu dodatkowego ciepła na zewnątrz przez tzw. mostki termiczne. Czyli niewłaściwie zaizolowane termicznie fragmenty przegród termicznych. Dlatego izolacja domu powinna zostać wykonana szczelnie i ze właściwą starannością.

Najczęściej mostki termiczne mogą pojawić się na:

 1. Połączeniu podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową
 2. Połączeniu ściany fundamentowej ze ścianą zewnętrzną
 3. Na połączeniu stropu ze ścianami zewnętrznymi (między-stropowe)
 4. W miejscu osadzania okien i drzwi
 5. połączeniu dachu ze ścianą kolankową
 6. Połączeniu płyty balkonowej ze ścianą zewnętrzną i stropem
 7. W miejscu mocowania do ściany zewnętrznej równego rodzaju elementów np. daszków lub balustrad.

Oszczędności w liczbach:

prawidłowa izolacja

Po wykonaniu odpowiedniej izolacji budynku, do której bez wątpienia należy technologia piany PUR, można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 35%. Co przy rocznym ogrzewaniu domu na poziomie 2900 zł daje około 1000 zł oszczędności. O tym dlaczego nasza technologia jest najlepsza mogą Państwo przeczytać w innym naszym wpisie, do którego zapraszamy!

kominek

Szczęśliwym posiadaczom kominka radzimy, aby wykorzystać ciepło z kominka do ogrzania swojego domu. Kominek nie musi pełnić tylko roli estetycznej. Zamontowanie systemu dystrybucji ciepłego powietrza daję gwarancję oszczędności na poziomie 500 zł rocznie.

panele fotowoltaiczne

Solary to energia ze słońca. Słońce codziennie dostarcza ogromne ilości energii. Radzimy skorzystać z nich. Zamontowanie kolektorów słonecznych pozwalają na zaoszczędzenie na ciepłej wodzie użytkowej, nawet 200 zł rocznie.

wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna to nie tylko świrze powietrze w Państwa domu. Ale również kolejna porcja oszczędności, nawet do 400 zł rocznie.

energie geotermalna

A może energie geotermalna? Wykorzystanie energii z wnętrza Ziemi to kolejny sposób na zainwestowanie w alternatywny sposób ogrzewania domu.

Podsumowanie

Zachęcamy do sprawdzenia ile oszczędności przyniesie Państwu zmiana źródła zasilania gazowego na np. pompy ciepła, czy paliwo stałe. W tym wpisie chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na to jak uwzględnienie jakościowej izolacji domu z piany PUR oraz uwzględnienie dodatkowych instalacji wpływa na zwiększenie energooszczędności budynku, a tym samym na obniżenie kosztów jego ogrzewania.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies