Każdemu z nas chce mieszkać w domu, który utrzymuje ciepło zimą. Latem natomiast zależy nam na tym, aby pomieszczenia wolniej się nagrzewały. Dodatkowo chcielibyśmy, aby koszty eskalacyjne utrzymania domu były jak najniższe, a także uniezależnić się od dostawców prądu i gazu. Jeżeli Państwa pragnienia na temat wymarzonego domu, pokrywają się z tym co napisaliśmy wcześniej, to uważamy, że chcecie Państwo wybudować dom energooszczędny. Dom energooszczędny czyli jaki? O tym opowiemy w poniższym wpisie.
Co to jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to obiekt o zaniżonym zapotrzebowaniu na energię. Zużycie energii w domu energooszczędnym wynosi między 40 a 70 kWh na metr kwadratowy domu w ciągu roku. Dla porównania zapotrzebowanie w standardowym budynku jednomieszkalnym to 120 kWh.
Wytyczne formalne projektowania domów energooszczędnych dotyczą:
- przeszklenia pomieszczeń dziennych od strony południowej,
- zminimalizowania ilości ścian wewnętrznych i połaci dachowych,
- zmniejszenie wartości bryły, która powinna być prosta i zwarta.
Izolacja
W świecie budowlanym przyjęło się stwierdzenie, że domy energooszczędne muszą być szczelne jak termos. Ale jak taką szczelność uzyskać? Dzięki wysokiej jakości izolacji.
Odpowiednia izolacja ścian jest ważnym elementem budynków energooszczędnych. W tym celu ściany muszą posiadać przynajmniej 20 cm warstwy izolacyjnej. Podłoga na gruncie 15 cm, natomiast dach przez, które stary ciepła są znaczne (nawet do 30%) należy użyć najlepszego materiału izolacyjnego. Do takiego z całą pewnością należy izolacji z szczelnej warty piany PUR, która niweluje powstawanie mostków cieplnych. Doskonale przylega do zaizolowanego podłoża, a podczas aplikacji, dociera do każdej szczeliny.
Ogrzewanie
Domy energooszczędne tak jak standardowe wymagają ogrzewania. Decydując się na ogrzewanie paliwami kopalnianymi. Inwestor powinien wziąć pod uwagę wahania ich cen oraz aspekt zanieczyszczania powietrza oraz emisję spalin. Koszt instalacji kotłów na biomasę jest stosunkowo niski, a ponadto mniej szkodliwy dla środowiska. Dodatkowo jako instalację wspomagającą można zainstalować panele fotowoltaiczne, z których energia zostanie wykorzystana do podgrzania wody w okresie wiosenno-letnim.
Kosztowną lecz wysoko opłacalnym i proekologiczną inwestycją jest instalacja pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Urządzenie pozyskuje energię w postaci ciepła z gruntu lub powietrza. Jest zasilane prądem. Oddaje nawet do 5 razy więcej energii niż zużywa.
Podsumowanie
Budowa domu energooszczędnego musi być staranie przemyślana by zbilansować koszty oraz oszczędności w trakcie jego eksplantacji. Zarówno forma obiektu jak i technologia jego wykonania, czy zastosowanie instalacji będą miały wpływ na efektywność energetyczną obiektu. Dlatego powinny być odpowiednio dobrane. Ważne aby zainwestować w skuteczną izolację dom, która znacząco ograniczy wydatki na ogrzewanie. Taką izolacją bez wątpienia jest piana PUR.