Back

Dlaczego dom pasywny i izolacja z piany PUR to połączenie idealne?

Co to jest dom pasywny? Każdy zainteresowany budową domu musiała słyszeć termin: dom pasywny. Nie każdy jednak wie, co to naprawdę znaczy.

Dom pasywny jest to obiekt, w którym za pomocą szeregu rozwiązań technologicznych zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię. Tak w skrócie. Wewnętrzne źródła ciepła plus energia słoneczna plus odzysk ciepła z wentylacji pozwalają na to, że nie potrzebujemy żadnych innych źródeł ciepła. Stąd właśnie nazwa dom pasywny. Dodatkowo, dom pasywny budowany jest z myślą o odzyskiwaniu maksymalnej ilości energii pochodzącej z natury – np. światła dziennego.

Co składa się na dom pasywny?

Dom pasywny tworzą tak naprawdę, cztery elementy. Czyli: dobre okna, lepsze ocieplenie, centrala wentylacyjna (rekuperator) i najważniejsze ciągła kontrola jakości wykonania. Do tego dochodzi wykonanie testu szczelności – co składa się na dom pasywny.

Ocieplanie domów pasywnych pianą PUR

Technologia natrysku piany pozwala na stuprocentowe wyeliminowanie mostków termicznych, które w znaczący sposób obniżają efektywność izolacji domów pasywnych. Piana poliuretanowa w domach pasywnych może być stosowana do ocieplania: dachu, fundamentów oraz ścian.

Dlaczego warto użyć izolacji z piany PUR przy budowie domu pasywnego:

  • ze względu na jej wysoką efektywności energetyczną, co jest bardzo istotnym czynnikiem przy budowie takiego domu. Na temat ogrzewania mogą Państwo przeczytać w innym naszym wpisie.
  • izolacja z piany PUR tworzy bezspoinową powierzchnię, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych,
  • jest to materiał korzystny dla środowiska i trwały, ponieważ posiada aż 25 letnia gwarancję. O czym również mogą Państwo przeczytać w innym naszym wpisie na temat gwarancji na pianę PUR zapraszamy.

Szczelność

Test szczelności polega na tym, że zamykamy wszystkie okna, wprowadzamy w jedne drzwi wentylator, który raz nadmuchuje raz wydmuchuje powietrze z budynku. Wszystko to pod ciśnieniem 50 paskali [Pa]. Po czym sprawdzamy ile powietrza wyjdzie nam w ciągu godziny z budynku. Jeżeli wtłaczamy to powietrze, to równica ciśnień spowoduje, że to powietrze nam ucieknie.

Aby można było mówić o swoim domu, że jest pasywny, to w teście szczelności nie powinno być więcej niż 0.6 wymiany w ciągu godziny w budynku. Znów posłużmy się przykładem. Jeżeli mamy mieszkanie 70m2, czyli jest to kubatura około 200m3 jeżeli to pomnożymy, przez 0.6 to wynik okaże się pozytywny jeżeli nie przekroczy wartości 120 m3 w ciągu godziny.

200 m3 x 0,6 = 120 m3 (w ciągu godziny)

Tak więc domem pasywnym możemy nazwać dom, gdzie energia do ogrzewania wynosi 1,5m3 gazu ziemnego na 1m2 powierzchni. Dla mieszkania o powierzchni 65 m2 koszt ogrzewania wynosi 250 PLN rocznie.

Dobre okna

Kolejnym istotnym aspektem w budowaniu domów pasywnych są okna trójszybowe, wypełnione gazem szlachetnym. Takie okna odznaczają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki specjalnej ramie i potrójnym szybom. Ponadto są zamontowane w warstwie izolacji cieplnej w celu uniknięcia zjawiska mostków termicznych.

Wentylacja

Już wiem, że budynek pasywny musi być ciepły, mieć dobre okna, musi być szczelny i wyposażony w wentylację mechaniczną. Owa wentylacja to dokładnie wentylacja nawiewano-wywiewna zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Ma to duże znaczenie zdrowia i komfortu życia mieszkańców. Dom pasywny musi posiadać wentylację mechaniczną, czyli zamiast standardowej wentylacji, która czasem działa, a czasem nie działa. Dom pasywny jest tak szczelny i dobrze ocieplony, że bez wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej mówiąc wprost nie byłoby czym oddychać. A tak mamy świeże powietrze, które przez cały czas (przez 24h na dobę) jest nawiewane i wyciągane z budynku. W ten sposób mamy cały czas świeże powietrze, które przechodzi przez filtry, dzięki temu jest cały czas świeże i czyste.

Czy domu pasywne są brzydkie?

Absolutnie nie. Przy budowie takiego domu, musimy pamiętać o kilku zasadach. Na przykład o takiej, że większa ilość przeszkleń powinna być od strony południowej. Co nie znaczy, że ten budynek będzie gorszy niż standardowy.

Koszt budowy domu pasywnego

Czasem w środowisku domów pasywnych mówi się, że zamiast wydawać na leczenie u lekarza lepiej wydać troszkę więcej na dom czy mieszkanie pasywne. Pozbywamy się wtedy problemów z bólem głowy i innymi chorobami, dodatkowo mamy lepszy sen, ponieważ mieszkamy w czystym zdrowym domu.

Dlatego już na etapie projektu, należy przemyśleć pewne rozwiązania, aby powstał budynek pasywny. Ponieważ na etapie projektu, jesteśmy w stanie dużo zaoszczędzić. Ale należy również dodać, że domy pasywne są zrobione z materiałów, które są droższe. Tak w uproszczeniu, musimy dać dużo lepsze okna niż standardowo, lub zainwestować z lepsze ocieplenie niż tradycyjne metody izolacji. W mieszkaniu standardowym możemy mieć okna dwu szybowe, natomiast w pasywny, musimy mieć okna trójszybowe, wypełnione gazem szlachetnym. Kwestia ocieplenia: standardowy dom miałby ocieplenie wykonane ze styropianu o lambdzie 00,4. Przy projekcie domu pasywnego należy użyć dużo lepszego i szlachetniejszego materiału jakim jest piana PUR. Posiada ona dużo wyższą lambdę λ = 0,019 i doskonałych parametrach akustycznych. To nie prawda, że dom pasywny musi być domem drogim. Na rynku można odnaleźć ofert domów pasywnych w cenie mieszkań od deweloperów.

Posumowanie

Nowoczesne budownictwo stawiające na energooszczędność i ekologię to bez wątpienia lepsza przyszłość, u której progu stoimy już dziś. To co najlepsze w domach pasywnych to małe koszty eksploatacyjne wynikają z niewielkiego zużycia energii. Kolejny aspekt to ochrona środowiska, czyli: mniejsze zużycie nieodnawialnych paliw kopalnych, oraz zastosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych. Do których bez wątpienia należny piana PUR. Ostatni aspekt to komfort mieszkania w domu pasywnym. Jak już wspominaliśmy domy te wyposażone są w mechaniczne systemy wentylacji. Gwarantują one lepszą jakość powietrza wewnętrznego i mniejsze stężenia zanieczyszczeń. Dodatkowo bardzo dobrze zaizolowane ściany przez pianę PUR zapewniają wysoką temperaturę, co wpływa pozytywnie na komfort cieplny. Nie bez znaczenia jest też komfort wizualny wewnątrz, który dają duże i szczelne okna od strony południowej.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies