Back

Pianka PUR bezpośrednio na deskowanie.

Czy można ocieplać strop drewniany pianką poliuretanową na folię/membranę/regipsy? Często spotykamy się wśród naszych Klientów, z pytaniem: czy można ocieplać strop drewniany pianką poliuretanową na folię/membranę/regipsy? Odpowiadamy: jak najbardziej można! A za przykład niech posłuży nasza ostatnia realizacja z domku jednorodzinnego na terenie województwa dolnośląskiego.

Czym jest strop?

Strop to poziomy układ konstrukcyjny oddzielający poszczególne kondygnacje budynku. Na górnej powierzchni stropu układana jest podłoga, a dolną powierzchnię najczęściej tworzy sufit.

Na fotografii czerwoną kreską zaznaczyliśmy położenie stropu, czyli miejsca oddzielającego poszczególne kondygnacje budynku. W tym przypadku oddziela on część zamieszkałą od nieużytkowego poddasza.

Podział stropów z uwagi na zastosowane materiały do ich wykonania:

  • drewniane
  • ceramiczne
  • stalowo-ceramiczne
  • zespolone: stalowo-betonowe
  • ceramiczno-żelbetowe
  • żelbetowe
  • szklano-żelbetowe
  • z gazobetonu

Gdy już wybierzemy właściwy dla siebie rodzaj stropu, należy zastanowić się nad wyborem izolacji. Odpowiednia izolacja ograniczy przenikanie ciepła i dźwięków, pomiędzy poszczególnymi poziomami domu.

W tej konkretnej realizacji materiałem do wykonania stropu zostało – drewno. Na zdjęciu czerwoną strzałką zaznaczyliśmy drewniane belki stropowe. Pod nimi widoczna jest żółta folia. Świadomi inwestorzy zdecydowali się na izolację z piany PUR, która to została natryśnięta bezpośrednio na folię. Piana PUR może być natryskiwana na większość materiałów występujących w budownictwie, np.: membranę lub regips.

Czy można natryskiwać pianę PUR bezpośrednio na folię paroprzepuszczalną?

Tak można. Zalecane jest jednak umieszczenie listewek, w odległości nie większej niż 1 metr. Na poniższej fotografii czerwona strzałka wskazuje drewnianą listewkę, która ma za zdanie pootrzymywać pianę.

Plusy ocieplania drewnianego stropu pianą poliuretanową.

Drewniany strop posiada niewątpliwe wiele zalet, do jednej z nich należy niepowtarzalny, klimat jakie tworzy surowe drewno w pomieszczeniu. Jednak postawienie na ten materiał wiąże się z powstaniem kilku poważnych minusów. Uspokajamy, nie muszą się Państwo martwić, ponieważ w zasadzie wszystkie możliwe minusy, które mogą wypłynąć z użycia drewna, niweluje piana PUR.

  • Dobre parametry izolacyjne – piana PUR stanowi dobry izolator ciepła. Likwidacja mostków termicznych, co gwarantuje najlepszą szczelność.
  • Lekkość – strop pianą PUR jest dużo lżejszy niż pozostałe formy izolacji. Stanowi mniejsze obciążenie dla całej konstrukcji budynku dzięki niewielkiej wadze. Piana jest produktem lekkim, który nie wypchnie konstrukcji do dołu.
  • Wzmocnienie konstrukcji – otulina z piany PUR zabezpiecza konstrukcję co przemawia na korzyść piany poliuretanowej.
  • Rewelacyjny poziom wygłuszenia domu – niestety zastosowanie drewnianego stropu, który stanowi przegrodę pomiędzy poddaszem, a parterem, wiąże się niedogodność w postaci przenoszenia hałasów z góry na dół. Izolacja akustyczna drewna jest niższa niż żelbetu. Na szczęście piana to materiał absorbujący dźwięk.
  • Niweluje ryzyko skrzypienia – drewno to materiał, który jest bardzo wrażliwy na wahania temperatur i nieustannie pracuje.
  • Redukuje ryzyko pojawienia się grzyba i insektów – poważnym mankamentem stosowania drewna jest problem erozji biologicznej. Istnieje ryzyko, że źle zaimpregnowane belki drewniane staną się siedliskiem grzybów lub owadów. Problem ten można rozwiązać, korzystając z odpowiedniego materiału, wysokiej jakości jakim bez wątpienia jest piana PUR.
  • Wytrzymałość – piana PUR jest trwałym i wytrzymałym materiałem, który spełni swoje właściwości na lata.
  • Szybkość montażu – poddasze o standardowych wymiarach (od 100 do 200 metrów) sprawna ekipa może zaizolować w ciągu jednego dnia, może być wykonany o każdej porze roku, niezależnie od panujących warunków pogodowych.
  • Stwarzają optymalne warunki dla domowników – piana PUR tworzy korzystny mikroklimat.

Kolejne kroki.

Po skończonej pracy aplikatorów piany PUR, zaleca się przykrycie materiału izolującego deskami lub drewnianymi płytami OSB. W celu dodatkowego zabezpieczenia przed przenikaniem ciepła i hałasem z zewnątrz, a także ewentualnym mechanicznym zniszczeniem. Dodatkowo umożliwi to sprawne przemieszczanie się po poddaszu, a także przyniesie możliwość uczynienia sobie z niego składziku. A przyszłości, może, kto wie… Poddasza używkowego? Które również może zostać ocieplone pianą PUR. Ale to już temat na kolejny wpis.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies