Back

Piana PUR i panele fotowoltaiczne – dobre połączenie

Na dachach polskich domów coraz częściej zauważyć można panele fotowoltaiczne, które ostatnimi czasy zrobiły się bardzo popularne. Panele fotowoltaiczne zabierają energię z promieni słonecznych i wytwarzają energię elektryczną (prąd stały).

W skrócie zasada działania fotowoltaiki przedstawia się następująco: panele fotowoltaiczne produkują prąd stały. Moduł, który jest w nich zamontowany przekształca go na taki płynący w gniazdku, ok. 30%. Z czego właściciel takiego urządzenia, nie wykorzystuje całej energii od razu, ponieważ resztę oddaje do sieci. Po czym większość (do 80%) odzyskuje od elektrociepłowni.

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Jeżeli zastanawiaj się Państwo, czy w nocy lub w zimę panele działają, to odpowiadamy nie. W nocy nie działają, a zimą działa słabiej. Jednak nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ w Polsce osoby produkujące energię, oddają jej nadmiar do sieci energetycznej, skąd mogą ją potem odebrać w 80%, w ciągu całego roku rozliczeniowego.

Jak to działa w praktyce? Otóż w dzień produkowane jest dużo więcej energii, niż zapotrzebowanie na nie. Co jednak nie przepada, tylko idzie do sieci energetycznej, dzięki czemu skorzystają z niej nawet sąsiedzi. Licznik nalicza, ile energii właściciel paneli oddał do systemu. Wieczorem moc paneli spada, a dom zaczyna pobierać energię z sieci. Licznik ponownie nalicza, ile energii zostało zużyte. Na koniec roku wynik się podlicza i w połączeniu z dobrą izolacją domu właściciel paneli wychodzi na zero.

Czy panele fotowoltaiczne są opłacalne?

Tak, są opłacalne, lecz jest to zależne od kilku czynników. Zaczniemy od obalenia pewnego mitu, że w naszej szerokości geograficznej i ilości słońca, nie opłaca się mieć paneli. Otóż to nie prawda, ilość dni słonecznych stale rośnie. Dodatkowo nasz zachodni sąsiad – Niemcy, są w bardzo zbliżonej szerokości geograficznej, a zostali liderami rynku fotowoltaicznego.

Niezwykle istotny czynnikiem, który wpływa na opłacalność paneli jest ich odpowiedni montaż, czyli ułożenie względem pozycji słońca i pod odpowiednim kątem. Panele powinny być montowane po południowej stronie dachu. Poprawny montaż wpływa na wzrost efektywności nawet o kilkanaście procent. Do tego dochodzi sprawność ogniw fotowoltaicznych. Im wyższa moc, tym więcej energii elektrycznej produkuje jeden moduł fotowoltaiczny. Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje prawidłowe uszczelnienie drzwi i okiem a także ocieplenie budynku. Ucieczka ciepła z budynku negatywnie wpływa na rezultaty uzyskane dzięki panelom.

Zadbanie o powyższe czynniki oraz fakt, że ceny wytwarzania paneli fotowoltaicznych maleją, a koszt prądu z sieci energetycznej rośną. Powoduje, że fotowoltaika opłaca się bardziej niż kilka lat temu. Należy również oddać, że inwestycja w panele podnosi wartość inwestycji.

Pianka PUR przy instalacji fotowoltaicznej

Aby w pełni wykorzystać potencjał paneli fotowoltaicznych, muszą Państwo zadbać o pełną termomodernizację domu. Termomodernizacja to ogół działań, których celem jest zmniejszenie zużycia i zapotrzebowania na energię. Efekty zależą oczywiście od zakresu i jakości przeprowadzonych prac. W pierwszej kolejności należy zadbać o dobrą izolację fundamentów, ścian, stropu. A następnie dachu, ponieważ zamontowanie paneli na stary dach, poskutkuje podwójnym wydatkiem pieniędzy. Jedną z najskuteczniejszych metod termoizolacji domu jest ocieplenie pianką PUR, o czym mogą się Państwo przekonać w innym naszym wpisie: Dlaczego nasza technologia jest najlepsza?

Piana PUR i panele fotowoltaiczne połączenie idealne

Do zalet piany poliuretanowej zaliczyć można: jej szczelne pokrycie dachu, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynku. Izolacja piany PUR w połączeniu z panelami sprawia, że dom staje się bardziej energooszczędny. Dzięki jej niższej gęstości (w porównaniu do alternatywnych materiałów izolacyjnych) sprawia, że mniej obciąża konstrukcję dachu. Pianka otwartokomórkowa dodatkowo utwardza, spaja konstrukcję oraz eliminuje hałas z otoczenia. Daje to dodatkowe zabezpieczenie w połączeniu z zamontowanymi na dachu panelami.

Podsumowanie

Już same zastosowanie izolacji z piany PUR sprawia, że koszty za ogrzewanie maleją. Dokładając do tego jeszcze technologię paneli fotowoltaicznych sprawiamy, że zapotrzebowanie na energię zostanie obniżone o blisko 60%. Skuteczne działanie instalacji PV będzie wspierane także przez termomodernizację, dlatego warto połączyć kilka działań termomodernizacyjnych. Tak aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Instalacja modułów fotowoltaicznych oraz natrysk piany PUR przynosi wiele pozytywnych efektów. Należy pamiętaj, że zainstalowanie paneli fotowoltaicznych w budynku bez izolacji cieplnej, z nieszczelnymi oknami czy drzwiami, nie da oczekiwanych efektów, które zapewnia pełna termomodernizacja budynku.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies