Back

Wszystko co trzeba wiedzieć o piance poliuretanowej zamknięto i otwartokomórkowej. Pianka zamkniętokomórkowa czy otwartokomórkowa?

Zacznijmy od tego czym jest poliuretan – zwany pianką PUR lub PU, jest to wysokiej klasy polimerem. Powstaje on poprzez połączenie dwóch składników – poliolu i izocyjanianu. Ten pierwszy to żywica, drugi natomiast – utwardzacz. Jednak to jak to często bywa, tak też i tym razem, we wzajemnym połączeniu zyskują one najbardziej pożądane działanie. Na ogół mamy do czynienia z dwoma rodzajami pianki – miękką, zwaną inaczej otwarto-komórkową, a także twardą – zwaną zamknięto-komórkową. Pierwszą z nich charakteryzuje duża paroprzepuszczalnością i zdolnościami ,,oddychającymi’’, drugą zaś – doskonała termo i hydroizolacji podczas jednego procesu.

Pianka otwartokomórkowa – struktura

Ten rodzaj pianki bardzo przypomina gąbkę o porowatej strukturze, złożoną z około 80% komórek otwartych, wypełnionych powietrzem. W zależności od jakości może ona wyróżniać się różną lambdą lub gęstością. Pod pojęciem lambdy kryje się wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Im ona niższa, tym lepsza, ponieważ oznacza to, że materiał lepiej spełnia swoje zadanie termoizolacyjne. 

Sposób aplikacji:

Piankę PUR nakładamy metodą natryskową, przy użyciu nowoczesnych maszyn, które zapewniają uzyskanie jednolitej, szczelnej powłoki. Metoda ta jest niezwykle dokładna i szybka w aplikacji. Proces natrysku przebiega stosunkowo szybko – polega na równomiernym naniesieniu piany na podłoże. W ciągu kilku sekund piana wzrasta (nawet 100 krotnie) i utwardza się, tworząc monolityczną membranę zabezpieczającą. 

Ocieplenie od podłóg po dach: dach skośny i płaski, poddasza, ściany, czy stropy.

W przypadku natrysku pianki otwartokomórkowej, w wnętrzach, możliwe jest przycinanie nadmiaru piany. Przez co idealnie można dostosować ją do kształtu wypełnianej powierzchni. Dla zobrazowania tego jak pianka zachowuje się po wtryśnięciu, posłużymy się przykładem ciasta drożdżowego. Pianka podobnie jak ciasto rozrasta się, zwiększając tym samym swoja powierzchnie oraz zaczyna przylegać do ścianek naczynia. 

Grubość natrysku 

Standardowa grubość natrysku pianki otwartokomórkowej wynosi od 18 centymetrów wzwyż. Jednak jest to wartość przybliżona, ponieważ natrysk zależny jest od grubości krokwi. Zalecamy przykrycie krokwi, w celu stworzenia bezspoinowego szwu termoizolacyjnego. Z biegiem lat drzewo potrafi pękać, starzeć się, dlatego zabezpieczenie go poprzez natrysk pianki PUR wydaje się dobrym pomysłem. 

Fotografia przedstawia wykonana termoizolację ściany na poddaszu domu rodzinnego. Strzałka ukazuje miejsce w którym były krokwie/drewniane belki, ma których został dokonany natrysk piany PUR, w celu ich zabezpieczenia przed wilgocią oraz upływem czasu.

Wedle zachcianki inwestora możemy wykonać każdą grubość natrysku. Oczywiście wiąże się to z faktem, że im większa grubość pianki, tym lepsze parametry i wyższa cena pianki PUR. W sytuacji grubość pianki jest większa niż standardowe 18-20 cm powstaje wątpliwość, czy pianka nadal będzie ,,oddychać’’ – otóż tak. Grubość pianki nie ma większego wpływu na jej ,,oddychające’’ właściwości. 

Zastosowanie:

Dzięki jej dużej przyczepności, piankę można natrysnąć na większość powierzchni występujących w budownictwie. Do owych powierzchni zaliczamy np.: folię, beton, plastik, drewno, czy płytę OSB. Dlatego idealnie sprawdzi się do ocieplania dachu skośnego i płaskiego, poddasza, ściany, stropów czy podłóg. Można wykorzystywać ją w wszystkich typach budynków, począwszy od starej klimatycznej kamienicy, po nowoczesne budownictwo, a także budynki przemysłowe. 

Pianką otwartokomórkową ocieplamy: dachy, hale, magazyny, kontenery morskie, domki jednorodzinne oraz inwestycje deweloperskie.

Wiele źródeł podaje, że piankę PUR otwartokomórkową stosuje się głównie wewnątrz, jednak jej zastosowanie na zewnątrz budynku nie jest niemożliwe. Należy jednak pamiętać o obowiązku pokryciu jej lakierem lub farbą, w celu zabezpieczenia przed promieniowaniem UV. 

Wszystkie możliwe zalety: 

  • całkowita eliminacja mostków cieplnych
  • uszczelnienie szpar zapewnia izolację akustyczną – absorpcję 
  • dobra przyczepność do podłoża 
  • nie zmienia swoich właściwości wraz z upływem czasu – ekonomiczna 
  • brak możliwości przesunięcia się i osuwania materiału – trwała
  • niski współczynnik nasiąkania wody gwarantuje wysoką jakość izolacji
  • oddychająca izolacja 
  • jest obojętna dla środowiska, brak reakcji alergicznych, zalecany alergikom, 
  • chroni przed nagrzewaniem 
  • chroni przed ucieczką ciepłego powietrza 
  • tańsze koszty ogrzewania domu
  • zwiększa powierzchnię mieszkalną w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi
  • łatwość przechowywania i transportu 
  • odporna na szkodniki, grzyby i pleśń 
  • odporność na warunki atmosferyczne 
  • ekologiczna przez: niski potencjał tworzenia efektu cieplnego, ślad węglowy, minimalnego zużycia wody do produkcji, minimalna ilość odpadów
  • 25 letnia gwarancja
  • szybki, estetyczny i precyzyjny sposób aplikacji, 
  • nie wymaga montażu żadnych dodatkowych elementów.
  • poprawia mikroklimat pomieszczenia
  • trudnopalna i samogasnąca
  • powszechność: stosowana jest w przemyśle samochodowym, meblarskim, obuwniczym, chłodnictwie, materacach, oraz oczywiście budownictwie
  • wzmacnia konstrukcję 
  • dostosowuje się do każdej powierzchni

Ceny pianki PUR otwartokomórkowej 

W naszej firmie ceny za natrysk pianki otwartokomórkowej o grubości 20 centymetrów zaczynają się od 49 zł. Jest to cena orientacyjna, która może pod wpływem wielu czynników (jak cechy piany, metraż, rodzaj współpracy) ulec zmianie. Dlatego polecamy kontakt telefoniczny z naszymi pracownikami, który ułatwi komunikację. 

Pianka zamkniętokomórkowa – struktura

Struktura pianki zamkniętokomórkowej znacząco różni się od pianki otwartokomórkowej. Jak sama nazwa wskazuje, ponad 90% jej struktury stanowią komórki zamknięte. Sprawia to, że po aplikacji tworzy ona sztywną jednolitą warstwę termo i hydroizolacji podczas jednego procesu. Swoją strukturą przypomina polistyren XPS. Jest on materiałem izolującym powstałym ze spienionego polistyrenu. XPS podobnie jak pianka zamkniętokomórkowa jest twardszy i mniej nasiąkliwy od tradycyjnego styropianu.

Termoizolacja: fundamentów, ścian, podłóg, piwnic, muru warstwowego, mostków termicznych, ścianek działowych, rur, dachów, ciągów komunikacyjnych, parkingów o dużym obciążeniu mechanicznym, tarasów, basenów, poddasze, konstrukcji stalowych, halach, magazynach lub busa i wielu innych.

Sposób aplikacji:

Podbnie jak w przypadku otwartokomórkowej, pianka zamkniętokomórkowa jest aplikowana metodą natrysku. Oznacza to, że aplikujemy ją bezpośrednio na izolowaną powierzchnię. Dzięki czemu pomiędzy warstwą izolacji, a więźbą i konstrukcją budynku nie powstaje szczelina. Jet to miejsce w którym gromadzi się wilgoć, bakterie, oraz gryzonie. Dodatkowo metoda ta pozwala na dokładne zaizolowanie oraz uszczelnienie skomplikowanych konstrukcji.

Termoizolacja: fundamentów, ścian, podłóg, piwnic, muru warstwowego, mostków termicznych, ścianek działowych, rur, dachów, ciągów komunikacyjnych, parkingów o dużym obciążeniu mechanicznym, tarasów, basenów, poddasze, konstrukcji stalowych, halach, magazynach lub busa i wielu innych.

Grubość aplikacji: 

Grubość warstwy izolacji zawsze powinna być określana na podstawie indywidualnych potrzeb użytkowników, warunków oraz kubatury, w których znajduje się budynek. Inna izolacja znajdzie zastosowanie w pomieszczeniach hodowlanych (kurnik, obora, chlewy) przemysłowych lub na niezamieszkanej działce. Natomiast inna w budynkach znajdujących się w środku miasta. Zanim zdecydują się Państwo na konkretną grubość ocieplenia pianą poliuretanową, proponujemy skorzystać z wyceny i darmowego doradztwa.

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa, a wilgoć:

Tę cechę pianki zamkniętokomórkowej postanowiliśmy wyróżnić i poświęcić jej oddzielne miejsce w naszym tekście. Tak więc szybko odpowiadamy – pianka zamkniętokomórkowa nie nasiąka wodą. Gdyby to jednaka Państwu nie wystarczyło to odsyłamy do naszego wpisu, który bardziej szczegółowo rozwija temat nasiąkliwości piany: https://jetpur.pl/czy-pianka-pur-nasiaka-woda/

Zastosowanie:

Wysoka, bo aż 90% ilość zamkniętych komórek w strukturze materiału, powoduje większą wytrzymałość mechaniczną. Dodatkowo oferuje podniesienie parametrów izolacyjności hydro i termicznej, dzięki czemu produkt jest twardszy i mniej nasiąkliwy od tradycyjnego metod izolacji. Jego niewątpliwą zaletą jest gładka powierzchnia oraz łatwość natrysku. 

Dzięki temu produkty najczęściej wykorzystywane są jako termoizolacja: fundamentów, ścian i podłóg oraz piwnic, muru warstwowego, mostków termicznych, ścianek działowych, rur, dachów, ciągów komunikacyjnych, parkingów o dużym obciążeniu mechanicznym, tarasów, a także basenów lub busa. 

Można ją stosować wszędzie tam, gdzie zastosowanie ma styropian czy płyty poliuretanowe. Aplikowana jest bezpośrednio na beton lub inny materiał, z jakiego zrobione są ściany. Pianka zamkniętokomórkowa może również być stosowana na poddasze. W przypadku wyboru tego rodzaju pianki należy jednak pamiętać o dobrej wentylacji. 

Termoizolacja: fundamentów, ścian, podłóg, piwnic, muru warstwowego, mostków termicznych, ścianek działowych, rur, dachów, ciągów komunikacyjnych, parkingów o dużym obciążeniu mechanicznym, tarasów, basenów, poddasze, konstrukcji stalowych, halach, magazynach lub busa i wielu innych.

Doskonała jest również do ocieplania konstrukcji stalowych, w których minimalizuje prawdopodobieństwo skraplania się wody, oraz przeciekania dachu. Dodatkowo jest również odporna na wilgoć. Co jest szczególnie ważne, gdy w budynku przechowywana jest żywność. Tam też powstaje ogromne ryzyko, że zgnicia przechowywanej żywności lub niskie temperatury i wilgoć, które mogą wpływać na komfort pracy i bytowanie zwierząt. 

ludzie lub zwierzęta, którym niskie temperatury oraz wilgoć może wpływać na komfort pracy i bytowania. 

Jest odpowiednia przy zabezpieczeniu powierzchni przed niekorzystnym działaniem wody, (dzięki jej hydroizolacyjnym właściwości) która może doprowadzić do zniszczenia materiału. Także tam gdzie powierzchnia narażona jest na działania mechaniczne, ciężki sprzęt i częste mycie (dzięki jej wysokiej odporności). Pianka PUR po kilk latach częstego urzytkowania, wciąż pozostanie w nienaruszonym stanie. 

Wszystkie możliwe zalety piany zamkniętokomórkowej: 

  • spełnia swoje właściwości już przy 5 cm natrysku w przeciwieństwie do pozostałych form izolacji
  • jest bardzo twarda, nie zmienia swoich właściwości z upływem czasu i zachowuje swoje parametry
  • lekka i nie tylko nie obciąża konstrukcji
  • wzmacnia i chroni budynek
  • zapewnia szczelną i bezspoinową gładką powierzchnię, która niweluje wszelkie mostki termiczne
  • nie przepuszcza wody, jest doskonałym hydrolizatem 
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz warunki pogodowe 
  • odporna na grzyby i pleśń, a także gryzonie
  • wysokie właściwości termoizolujące tego materiału przekładają się na mniejsze koszty ogrzewania 
  • materiał jest bezpieczny, przetestowany i atestowany 
  • szybki montaż 

Pianka zamkniętokomórkowa cena za m2

W naszej ofercie ceny za natrysk pianki zamkniętokomórkowej o standardowej grubości 5 centymetrów zaczynają się od 65 zł. Jest to cena orientacyjna, która może pod wpływem wielu czynników (jak cechy piany, metraż, rodzaj współpracy) ulec zmianie. Dlatego polecamy kontakt telefoniczny z naszymi pracownikami, który ułatwi komunikację. 

Na koniec pianka zamkniętokomórkowa czy otwartokomórkowa?

Mamy nadzieję, że powyższy tekst stanie się dla Państwa prawdziwym kompendium wiedzy o piance zamknięto jak i otwartokomórkowej. Chcieliśmy w nim zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje. Mamy nadzieję uzupełniać go na bieżąco i dodawać kolejne ważne informacje na temat owych produktów.

Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies